Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaat ve enerji yatırımı teklifi

Gana'da temaslarına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020'de karşılıklı ticaretin 1 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini belirtti. Erdoğan "Türk şirketleri altyapı, konut ve enerjide yatırımlar yapabilir. Biz de destekleriz" dedi

Giriş Tarihi: 2.3.2016
İnşaat ve enerji yatırımı teklifi
Batı Afrika temaslarının ikinci ayağı olan Gana'da meslektaşı John Dramani Mahama ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 alanda işbirliği önerdi. Erdoğan, Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, "Firmalarımız, Gana'nın ihtiyacına binaen enerji, altyapı ve konut inşaatı olmak üzere ülkenin ekonomik kalkınma çabalarına doğrudan yatırımlarıyla katkıda bulunmaya kararlı. Biz de kendilerini teşvik edeceğiz" dedi. Gana ile Türkiye arasında 5 yıl içinde 18 anlaşma ve muhtıra imzalandığını anımsatan Erdoğan, "Bugün de mutabakatlar imzaladık. İmza atmakla iş bitmiyor. Takip edeceğiz. Yan gelip yatarsak bu iş olmaz. O zaman bu seyahatler turistik olur" diye konuştu. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 400 milyon dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, "İnanıyorum ki, 2020'de 1 milyar dolara çıkaracağız" dedi.
ERDOĞAN GANA-TÜRKİYE İŞ FORUMU'NDA KONUŞTU

İŞTE AVRUPALI FİYATTA ASYALI

DEİK toplantısında konuşan Erdoğan gün içinde yapılan anlaşmalar çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Akra'ya 30 otobüs hibe edeceğini açıkladı. Türkiye'nin kazan-kazan ilkesine göre hareket etmeyi sürdüreceğini kaydeden Erdoğan şöyle konuştu: "Bugün Sayın başkan bana güzel bir şey söyledi. 'Türkiye, Avrupalı gibi iş yapar, Asyalı gibi fiyat verir' dedi. Vaka budur." Cumhurbaşkanı Erdoğan Mahama ile Kotoka Uluslararası Havalimanı 3. Terminali inşaatının temel atma törenine katıldı. MNG Grubu şirketlerinden MAPA İnşaat'ın yaptığı 5 milyon yolcu kapasiteli Kotoka Terminal Binası'nın, 2017'de tamamlanması planlanıyor.

TÜRKİYE İLE GANA ARASINDA 4 ALANDA ANLAŞMA İMZALANDI
İki ülke arasında ticari, iletişim, enerji alanlarında 4 anlaşma imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gana Dışişleri Bakanı Hannah Tetteh ile enerji alanındaki işbirliğine ilişkin mutabat zaptına imza attı. İki ülke arasındaki ikili mevduat sözleşmesini Gana Dışişleri Bakanı Hannah Tetteh ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş imzaladı. Gençlik ve spor alanındaki işbirliği sözleşmesini de Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Gana Gençlik ve Spor Bakanı imzaladı. Öte yandan Türkiye heyetinde bulunan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da Gana Ulusal Haberleşme Kurumu ile elektronik haberleşme ve telekomünikasyon alanında işbirliği tesisine ilişkin mutabakat zaptı imzaladı.

Erdoğan Gana-Türkiye İş Forumu'nda konuştu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat ve enerji yatırımı teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN