Asgari ücrete 70 liralık formül

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Asgari ücrete 70 liralık formül
Ağustos'ta gelir vergisi üst dilimine çıkacak olan asgari ücretten 70 lira kesinti yapılmaması için "orta yol" aranıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu asgari ücretin 1.300 liranın altına düşmemesi için maliyet tablolarını gözden geçireceklerini açıklarken, iki yeni formül masada. Birincisi, gelir vergisinde beş dilime dokunmadan yüzde 15'lik matrahın artırılması, ikincisi de asgari ücretlinin 70 liralık kaybının Asgari Geçim İndirimi ile telafisi.

ERDOĞAN DA UYARDI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili 'hassasiyet gösterilmesi' talimatı üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçti. Ancak bu yıl asgari ücretin brüt 1.934 liraya çıkmasıyla ağustostan itibaren maaşı bu düzeyde olanlar gelir vergisinde yüzde 15'lik dilimden yüzde 20'ye kayacak. Bu da asgari ücretlinin maaşında 70 liralık düşüş olacağı anlamına geliyor.

ORTA YOL BULUNUR
Bakan Soylu, gelir vergisinde oluşan bu tablo nedeniyle asgari ücretin 1.300 liranın altına düşmemesi için maliyet tablosunu yeniden değerlendirebileceklerini söyledi. Soylu, "Ne maliye bakanımızla ne de asgari ücretliyle ters düşmek isteriz. Merak etmeyin, bir orta yol buluruz" dedi.
HAREKETE GEÇİRİLDİ
Bazı işverenlerin çalışanlara asgari ücretin altında ödeme yaptığı yönünde şikâyetler aldıklarını vurgulayan Soylu, bakanlığın tüm birimlerinin harekete geçirildiğini belirtti.

AĞBAL TEMKİNLİ
Maliye Bakanı Naci Ağbal ise önceki gün vergi dilimlerinde değişikliğin olmadığını söyledi. Ağbal, "Vergide yeni bir düzenlemenin masaya getirilmesi yanlış olur" dedi. Şimdi vergide yüzde 15 olan 12 bin 600 liralık matrah yukarı çekilerek kaybın önüne geçilmesi düşünülüyor. Asgari Geçim İndirimi formülü de gündemde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asgari ücrete 70 liralık formül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN