Bürokratik oligarşi yatırıma karşı

Ali Ağaoğlu, son zamanlarda iş yapmanın zor olduğunu belirterek, "50 yıldır müteahhidim. İş yapmak hiç bu kadar zor değildi. Bürokratik oligarşi Türkiye'de iş yapılmasını istemiyor" dedi

Giriş Tarihi: 4.3.2016
Bürokratik oligarşi yatırıma karşı
Emlak Konut GYO arazisi üzerinde inşa edilen Maslak 1453 projesinin ofis bloku satışa çıktı. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun gündeminde yönetmelikte yapılan değişiklikler vardı. Ağaoğlu, şu anda iş yapmanın sıkıntılı olduğunu belirterek, "50 yıldır müteahhitim. Türkiye'de iş yapmanın hiç bu kadar zor olduğu dönemi hatırlamıyorum. Bürakratik oligarşi şu anda iş yapılmasını istemiyor" diye konuştu. Sektörde gelecekle ilgili endişe olduğunu dile getiren Ağaoğlu, "Bunlar inşallah rayına oturur biz de ne yapacağımızı biliriz. Benim işim de gücüm de satışlarım da yerinde. Ben şahsım için değil sektör için konuşuyorum" dedi. Yönetmelik ve kanun değişikliklerini eleştiren Ali Ağaoğlu, "Maçın 80'inci, 90'ıncı dakikasında kural değişmez. Böyle belirsiz bir dönem yaşıyoruz. Kuralı koyun vatandaş da bunu bilsin, müteahhitler de bilsin ve hesabını buna göre yaparak işe girsin. Bunların çok büyük maddi ve sosyal boyutları var. İnşallah kurallar oturur, herkes hesabını kitabını bilir, maçın 90'ıncı dakikasında kural değişmez. Ben burada 15 kata, 50 kata karşı değilim. İsteğim kuralın baştan konulması" diye konuştu.

Dönüşüm tıkandı
Özellikle Kadıköy'de inşaatlara getirilen 15 kat sınırına değinen Ağaoğlu, kentsel dönüşümde de tıkanıklık yaşandığını ifade etti. Ağaoğlu, şöyle konuştu: "Kentsel Dönüşüm Yasası'nın çıkmasına çok sevindik ancak yasa şu anda işler durumda değil. Her dakika bir kural değişiyor. Mutlaka işler hale gelmesi lazım. Fikirtepe, Bağdat Caddesi örnekleri var. Fikirtepe'yi herkes yüzüne gözüne bulaştırdı. Sektördeki iyi firmalar hevesli bir şekilde girdi ancak yaşadıkları ortada. Oraya girenler ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Bağdat Caddesi'nde kat sınırı 15. Neye göre belirlendi? Belediye Meclisi keyfi olarak kat sınırı getiriyor. Ama yıkılan bina 15 kattan yüksek. Binlerce insanla kat karşılığı sözleşme yapıldı. Binalar yıkıldı. Şimdi orası kilitlenmiş durumda."

Burası önceden çöplüktü

Baştan doğru okusaydı yaklaşık 5 bin konutluk Maslak 1453 projesine girmeye cesaret edemeybileceğini söyleyen Ağaoğlu, ekiplerinin üstün gayretiyle yüzlerinin akıyla projeyi bitirme noktasına getirdiklerini anlattı. Ağaoğlu, projede 10 bine yakın kişinin çalıştığını anımsatarak, konutların çoğunun bittiğini haziran ayı itibarıyla teslimlerin başlayacağını söyledi. Fatih Ormanları'na komşu olan projenin inşaatında hiçbir ağacın kesilmediğini söyleyen Ağaoğlu, "İnanın burada bir tane dahi ağaç kesilmedi. Buradan 1 milyon metreküp evsel atık ve çöp attık. Eskiden çöplüktü burası. İsterseniz belgelerini de paylaşırız" diye konuştu.

Takım elbisesine iddia
Konut, ofis ve alışveriş caddesinden oluşan karma proje Maslak 1453'te halen inşaat devam ediyor. Yaklaşık 5 bin konutun yüzde 90'ı satılmış durumda. Projedeki 35 bin metrekarelik 258 bağımsız bölümden oluşan ilk ofis bloku da satışa çıkarıldı. 0.99 faiz oranı, yüzde 10 peşinat ve yüzde 18 KDV avantajıyla satışa çıkan ofislerin metrekare fiyatı KDV dahil 3 bin 500 dolar olarak belirlendi. Ali Ağaoğlu, 430 milyon lira hasılat bekledikleri ofis blokunun ön talep aşamasında yüzde 25'inin satıldığını ifade etti. Ağaoğlu, "Ben 'Ay sonuna kadar yüzde 80'ini satmalısınız' dedim. CEO'muz 'Hepsini satacağız' dedi. Takım elbisesine iddiaya girdik" diye konuştu.

Çocuklarından sürpriz doğum günü
Dün 62 yaşına giren Ali Ağaoğlu'nun doğum günü de unutulmadı. Basın toplantısının ardından çocukları tarafından yapılan organizasyon Ali Ağaoğlu'nu duygulandırdı. Ağaoğlu, "İnsan kendini hissettiği yaştadır. Bugün 22 yaşımdan gün aldım" esprisiyle güne damgasını vurdu. Kızı Sena Ağaoğlu tarafından özel olarak hazırlatılan pasta, Ali Ağaoğlu'nun Marmaris açıklarında yakın zamanda satın aldığı ada şeklinde yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bürokratik oligarşi yatırıma karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN