Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Grizu için 'devrim' gibi çözüm

Giriş Tarihi: 4.3.2016
Grizu için 'devrim' gibi çözüm

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Kömür Kanunu ile ilgili tasarıyı Meclis'e sunacaklarını belirterek, "Maden kazalarının ana nedeni grizu patlamalarına sebep olan metan gazını drene edip ekonomimize kazandıracağız" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, madenlerde 'devrim' niteliğindeki kanunların sinyalini verdi. Bakanlığının 2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı'yla ilgili sunumunda konuşan Albayrak, önümüzdeki günlerde Kömür Kanunu ve Madencilik Veri Bankası'yla ilgili tasarıları Meclis'e sunacaklarını belirtti. Kömür Kanunu'yla ilgili bilgi veren Albayrak, "Metan drenajı; ülkemizde meydana gelen maden facialarının ana nedeni grizudur. Bu vesile ile 3 Mart 1992'de Zonguldak'ta grizu faciası sebebiyle kaybettiğimiz 263 madencimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Maden kazalarının ana nedeni grizu patlamalarına neden olan metan gazını kömür üretiminden önce ve üretim esnasında metan drenajı drene edecek ve ekonomimize kazandıracağız" dedi.

ETKİYİ EN AZA İNDİRECEĞİZ

Albayrak, başta termik santraller olmak üzere tüm yatırımlarda çevreye olabilecek olumsuz etkiyi minimuma indirecek en yeni teknolojideki filtrelemelerin projelerde uygulanacağını söyledi. Yeni yatırımlarla dışa bağımlılığın azalacağını, yerli ve yenilebilir kaynakların azami ölçüde kullanılacağını belirten Albayrak, "Yatırımların çevre ile uyumu en önemli önceliğimiz olacak" açıklamasında bulundu. Türkiye'nin çevresinde yaşanan gelişmelere değinen Albayrak, "İşte böylesine bir ateş çemberi içinde çok şükür ülkemizin ve milletimizin enerji ihtiyacını karşıladık. İhtiyacı olan enerjiyi sağladık" dedi.

10 YILDA 100 MİLYAR DOLAR
Önümüzdeki 10 yılda enerji talebinin iki katına çıkacağını belirten Albayrak, şöyle konuştu: "Önümüzdeki 10 yılda asgari 100 milyar dolarlık yatırıma ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Bu yatırımları sağlamak için ulusal ve uluslararası iş dünyasına enerji alanında güvenilir, şeffaf bir yatırım ortamı sağlamamız elzemdir. Ülkemiz birincil enerji talebi 2014 yılında 123.9 milyon ton eşdeğer petrol (tep) olarak gerçekleşmiştir. 2023'te birincil enerji talebimizin 218 milyon tep'e ulaşması beklenmektedir. Elektrik enerjisi tüketimimizin son 13 yıllık dönemde artış oranı yıllık ortalama yüzde 5.5 seviyelerinde. 2002 yılında 31.846 mw olan elektrik enerjisi kurulu gücümüz yüzde 131 artmış ve 2016 yılı ocak ayı sonu itibarıyla 73.427 mw'a yükselmiştir" ifadelerini kullandı.

HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ
Yoğun kış şartlarının yaşandığı, tüketimin pik yaptığı zamanlarda da doğalgaz arz ve temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını vurgulayan Albayrak, "Her koşulda, her senaryoya hazır ve tedarikli bir altyapı oluşturmak adına, a, b, c ve d senaryolarımıza çalışıyoruz. Net ithalatçı olduğumuz doğalgazda, kaynak çeşitliliğini sağlamak adına enerji diplomasisi adımlarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama kapasitemizin inşaatı devam ediyor. 2017'de ilk fazı, 2020'de ikinci fazı devreye girecek" dedi.

'BİLGİ OLMADAN FİKİR OLMAZ'
Bakan Albayrak, nükleer enerjiyle ilgili de konuştu. Albayrak, muhalefete "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz" diye seslenerek "Dünyada 442 adet nükleer santral var, 100'den fazla inşaat hâlinde, devam ediyor. Paris'in 60-70 kilometre dibinde nükleer santral var, New York'un 100 kilometre etrafında nükleer santral var. Bilgi sahibi olacağız ki fikir sahibi olalım ama bilgi sahibi olmadan konuşursak ancak cehalet üzerine konuşuruz" dedi. Elektrik kesintilerini önlemek için yaşlı altyapının değiştirileceğini de anlatan Albayrak, "5 yıl sürecek bu yatırım hamlesi kapsamında Türkiye'nin elektrik altyapısının modernizasyonu için yaklaşık 18 milyar liralık altyapı yatırımı gerçekleşecektir" diye konuştu.

'ELEKTRİK DAĞITIM BEDELİ ESKİDEN BERİ ALINIYOR'
Elektrik dağıtım bedeliyle ilgili de bilgi veren Albayrak "Türkiye'de aktif enerji bedelinin yanında alınan bedeller var: Perakende satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli, kayıp kaçak bedeli, iletim bedeli, dağıtım bedeli. Tüm bunların hepsi iktidarımız döneminde değil. Bugün olan, geçtiğimiz yıl yasama noktasında, hayata geçirdiğimiz yasal düzenleme kapsamında, demin saydığım bu bedellerin bir kalemde birleştirilmesi noktasında yapılmış bir düzenlemedir" diye konuştu. Albayrak 200 kilovat elektrik tüketen asgari ücretli bir ailenin 2002 yılında elektrik faturasına ödediği oranın yüzde 20, bugün ise yüzde 6.3 olduğunu kaydetti.

'O İDDİALAR ŞEREFSİZ ÖRGÜTLERİN PROPAGANDASI'
Genel Kurul'da milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Bakan Albayrak, Türkiye'nin dünyada ilk terör örgütü ilan ettiği DAEŞ örgütüyle ticaret ilişkisi içerisinde bulunduğu yönündeki iddialara ise sert tepki gösterdi. Albayrak, "Bu iddia bu ülkeye ihanet içerisinde olan paralel başta olmak üzere şerefsiz örgütlerin propagandasıdır. Bu propagandayı bu çatı altında dillendirip Türkiye Cumhuriyeti devletini terör örgütüyle ilişkilendirmek en ufak tabir itibarıyla maalesef ve maalesef acziyettir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grizu için 'devrim' gibi çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN