Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık sistemi Türkiye'nin önünü açar

Koalisyonların ülkeyi geriye götürdüğünü belirterek başkanlık sisteminin temsilde adalet, yönetimde istikrar sağlayacağını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Türkiye'nin önünü açacak" dedi

Giriş Tarihi: 5.3.2016
Başkanlık sistemi Türkiye'nin önünü açar
Başkanlık sisteminin siyasette ve yönetimde istikrarı, temsilde ise adaleti sağlayacağını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Çok açık ve net olarak önümüzdeki on yıllarda Türkiye'nin tekrar koalisyonlarla baş başa kalmaması, kalkınma yarışında geriye düşmemesi, Türkiye'nin bu anlamda sorunlar yaşamaması için kesinlikle başkanlık sistemi daha uygundur" dedi. Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda soruları yanıtlayan Şimşek, Türkiye'yi geriye götüren koalisyonlara kalıcı olarak son vermenin formülünün başkanlık sistemi olduğunu söyledi.

ERDOĞAN'DAN BAŞKANLIK AÇIKLAMASI!

SİYASİ İSTİKRAR REFAHI ARTIRIR
Temsilde adaletin önemine işaret eden Şimşek, "Türkiye'de temsilde adalet tesadüfen sağlandı ama geçmişte sağlanamadığı çok dönem de var. Yönetimde istikrarı sağlamak için yüzde 10 barajı getirilmiş. Halbuki başkanlık sistemine geçilince baraja gerek yok. Meclis kendi işini yapacak. Başkan, dolayısıyla onun kuracağı kabine memleketi yönetecek, icraat yapacak. Yine kuvvetler ayrılığı olacak, hem de bugünkünden daha güçlü bir şekilde olacak. Şu anda iç içe geçmiş neredeyse" ifadelerini kullandı. Güçlü ülkelerin başkanlık sistemiyle yönetildiğini anımsatan Şimşek, siyasi istikrarın refah artışında önemli ve belirleyici olduğunu söyledi.

BAŞKANLIK KORKUSU

CUMHURBAŞKANI HAKLI, FAİZ YÜKSEK

Türkiye'de faizlere yönelik beklentilere de değinen Şimşek, "Sayın Cumhurbaşkanımız haklı, faizler yüksek ama niye yüksek. Türkiye ayağını yorganına göre uzatmayan, tasarruf oranı en düşük ülkelerden biri. Tasarruf düşük olunca ne yapıyorsunuz, dış kaynağa ihtiyacınız var" dedi. Türkiye'de tasarrufların düşük ancak yatırım iştahının büyük olduğuna işaret eden Şimşek, "Cumhurbaşkanımız haklı olarak, kalkınma için daha çok yatırım istiyor. Yatırım için de finansmana erişim lazım. Kredilerin TL mevduatına oranı yüzde 140'ı aşmış. Faiz ondan dolayı yükseliyor" diye konuştu.

MERKEZ BANKALARI SÜPERMEN DEĞİL
Merkez bankalarından beklentilerin yükseldiğine dikkati çeken Şimşek, "Merkez bankaları sanki Süpermenmiş gibi bir beklenti kurgulandı. Yok öyle bir şey" diye konuştu.

OKAN FİNANS LAB AÇILDI
Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan, Okan Finans Lab ve İşletme Strateji Lab'in açılış töreni, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla gerçekleştirildi. İş Yatırım'ın da desteğiyle kurulan Okan Finans Lab'in, ilk sembolik gongunu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan çaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık sistemi Türkiye'nin önünü açar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN