Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türk müteahhitler sosyal konut yapsın'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gineli mevkidaşına Türk müteahhitlerin başkent Konakri'ye 4 katlı sosyal konutlar yapmasını önerdi. Erdoğan, "Bu evler Gine'ye yakışmıyor" dedi

Giriş Tarihi: 5.3.2016
'Türk müteahhitler sosyal konut yapsın'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika seyahatinin son durağında dünyanın en fakir ikinci kenti olarak gösterilen Gine'nin başkenti Konakri'ye de gitti. Erdoğan, Gine'yi ziyaret eden ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu. Konakri Uluslararası Havalimanı'ndan 5. Muhammed Sarayı'na olan 15 kilometrelik güzergâh boyunca ev, çöp ve kanalizasyon atıklarının durumundan etkilenen Erdoğan, makam otomobilinde mevkidaşı Alpha Conde'ye, "Bu evler Konakri gibi bir başkente yakışmıyor" dedi. Erdoğan, Türk firmaların Konakri'de altyapı ve sosyal konut yapımına yardımcı olacağını belirterek, şehirdeki evlerin 4 katı geçmemesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, Somali'de uyguladıkları katı atık yönetim sisteminin de Konakri'de uygulanmasını önererek, "Aynı şeyi Gine'de de hizmet alımı yoluyla bir firmanın yüklenmesi Gine'yi tertemiz pırıl pırıl bir hale getirmiş olur. Bunu başarmak lazım çünkü Gine'ye ve Gineli'ye bu yakışır diye inanıyorum" dedi. Türkiye ile Gine arasında ilk etapta 3 anlaşma imzalanması planlanırken, Erdoğan ve Conde'nin önderliğinde 9 anlaşmaya imza atıldı.

ERDOĞAN'DAN DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

İLİŞKİ GELİŞTİRELİM

Gine'nin ulaşım altyapısının ele alınması gerektiğine de dikkati çeken Erdoğan, "Ulaşım altyapısının yanında, altyapı sorunu var. Atık su kanalları, yağmur suyu atıkları, doğalgazla ilgili şebekeler ve bütün elektrik hatlarına varıncaya kadar her şeyin ele alınması gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu konuda altyapı çalışmalarına girecek müteahhit firmaların Gine'yle ilişkilerini geliştirmesinde fayda var" dedi. Müteahhitlikte Türkiye'nin dünyada ikinci olduğunu dile getiren Erdoğan, sosyal konut yapmak için adım atılması gerektiğini söyledi.

ARAZİLERİ UYGUN
Binaların görünümü hakkında değerlendirmede bulunan Erdoğan, şöyle konuştu: "Yol kenarlarındaki o yapılanların, o inşaatların veya binaların halini gördünüz. Dolayısıyla bunlar bize bir sorumluluk yüklüyor. Ben Gine'yi dost değil kardeş ülke olarak görüyorum. Kardeş olmanın sorumluluğu daha fazla. Türkiye'de ciddi bir birikimimiz var. Alt ve orta gelir grubuna yaptığımız uygulamayı aynen burada yapabiliriz. Orta gelir gruplarına yönelik aynı şekilde yapabiliriz. Sayın Cumhurbaşkanı 'arazimiz bol' ilk etapta gösterilecek yerlerde bu konutlar yapılır. Ardından yol kenarlarındaki konutlar yıkılıp buralara gerçekten çevre ve şehircilik bilinciyle yeni bir yapılanmanın yapılır. Hatta buradaki cumhurbaşkanlığı külliyesini de değiştirmekte fayda olur."
ERDOĞAN AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ

SOMALİ MODELİ ÖRNEĞİ
Katı atıkların toplanması konusunda da ciddi sıkıntılar olduğunu anlatan Erdoğan, kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde katı atıkların "dağlar" gibi olduğunu hatırlattı. Erdoğan, aynı sorunu 2011'de Somali'ye gittiğinde yaşadıklarını Türk bir firmanın oradahizmet alımı yoluyla katı atıkları temizlemeyi başardığını vurguladı.

THY SEFERLERE BAŞLIYOR
Erdoğan, Gine ile Türkiye arasındaki 69 milyon dolarlık ticaret hacminin yeterli olmadığını, bunu yakın zamanda 250 milyon dolara, ardından 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Erdoğan, THY'nin haziran başından itibaren de Konakri'ye sefer başlatacağını bildirdi.

DOĞUM GÜNÜ MÜJDESİ
Gine Devlet Başkanı Alpha Conde'nin önceki gün doğum günü olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Conde'ye doğum günü müjdesi vermek istediğini belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başkent Konakri'ye 50 otobüs hibe edeceğini söyledi.

EMİNE ERDOĞAN NİJERYA'DA YETİMHANE AÇILIŞI YAPTI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türk müteahhitler sosyal konut yapsın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN