İran'la gümrük duvarı kalkacak

İran'da iş forumunda konuşan Başbakan Davutoğlu, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının sinyalini vererek, "Gümrük duvarları kalkacak" dedi

Giriş Tarihi: 6.3.2016
İran'la gümrük duvarı kalkacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk ve İranlı işadamlarına seslendi. Tahran'da düzenlenen Türk-İran İş Forumu'na katılan Davutoğlu, ziyaretin yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirterek, "Tercihli ticaret anlaşmasının uygulanmasında aksama olmaması konusunda mutabakata vardık. Tercihli ticaret anlaşmasının bir sonrasında serbest ticaret anlaşmasına geçecek şekilde gümrük duvarlarını tümüyle kaldıracağız" dedi. Kara, demir ve havayolu ulaşımı konularında önümüzdeki dönemde ciddi hamleler yapma kararı aldıklarını vurgulayan Davutoğlu, "Önümüzdeki dönemde Mersin ve Trabzon Limanları ile Bender Abbas Limanı arasında, Türkiye'deki hızlı tren koridoruyla, İran'da Tebriz'e doğru ilerlemesi planlanan hızlı tren koridoru arasında irtibatlarımızı güçlendireceğiz" diye konuştu. Davutoğlu, bankacılık sistemlerinin iki ülkedeki yatırımları desteklemesi için devreye gireceklerini de anlattı.

Bizi eleştirenler tur düzenliyor

Türkiye'nin ambargo döneminde İran'ın yanında durmasını eleştiren ülkelere göndermede bulunan Davutoğlu, "Bizi eleştirenler şimdi İran'a turlar düzenliyor" dedi. İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri de "Düşmanlarımızın söylediği şeylere rağmen Türkiye bizim için turizm konusunda çok güvenlidir. İranlı turistler çok rahat şekilde Türkiye'ye gidebilirler" dedi. Cihangiri Türk işadamlarını yatırıma davet ederek, "Kendimize yatırımcı bulmamız gerekiyor. Bunun için de Türklerden daha iyi ortağı nereden bulabiliriz? Huzurla, güvenle İran'a gelin, burası yatırımlarınız için iyi bir merkez olabilir" mesajı verdi.

3 Nisan'da Konya'da KEK yapılacak

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ortak basın toplantısında da petrol, enerji, taşımacılık, gümrük, tercihli tarifeler, bankacılık ve turizm konularını görüştüklerini belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye, yılda yaklaşık 2 milyon İranlı'nın turist olarak gittiği bir ülkedir. Türkleri de hem turist olarak hem de bu alanda yatırım yapmaları için ülkemize bekliyoruz. İki ülke arasında 30 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefimiz bulunuyor. Bir ay içinde ortak Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısının yapılması için anlaştık." KEK toplantısının 3 Nisan'da Konya'da yapılacağı öğrenildi.

Başbakan'ın İran ziyareti

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'la gümrük duvarı kalkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN