'de başladı

Giriş Tarihi: 7.3.2016 09:48 Güncelleme Tarihi: 7.3.2016 09:49
Köln'de Hırdavat Fuarı başladı

'nın kentinde, dünyanın en büyük Hırdavat Fuarlarından Eisenwarenmesse 2016 başladı. Bu yıl 53 ülkeden 2 bin 673 firma katıldığı fuarda , 33 firma ile temsil ediliyor.

TÜRK FİRMALARI UCUZ HAM MADDEDEN FAYDALANAMIYOR

na katılan (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Mertöz, son dönemlerde emtia fiyatlarındaki düşüşün ve 'deki yüksek dövizin sektördeki ihracata katkısının olmadığını söyledi. Mertöz, dünyada ham madde ucuzlamasına rağmen Türkiye'nin yurt dışından gelen emtiaya uyguladığı yüksek gümrük nedeniyle bundan faydalanamadıklarını ifade etti. İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz ayrıca, müşterilerin yüksek seyreden döviz nedeniyle kendilerinden indirim talep ettiklerine de dikkati çekti.

ÇİN VE HİNDİSTAN ÇOK GÜÇLÜ

2015 yılında sektördeki ihracat düşmesine rağmen 2023 hedeflerini yakalayacaklarına inandığını belirten Rıdvan Mertöz, "Ülkemizde özellikle bağlantı elemanları sektörünün kullandığı ham madde çok pahalı. Neredeyse Çin'deki, Hindistan'daki fiyatın iki katına yakın. Dövizin yüksekliğine gelince, eskiden ihracatçı döviz yükseldiğinde sevinirdi. Şimdi iki arada bir derede kalıyoruz. Çokta mutlu olmuyoruz çünkü biz de fiyatları düşürmek zorunda kalıyoruz. Özellikle BAKİEL denilen bağlantı elemanları kilit, el aletlerinde Çin Hindistan, Tayvan çok güçlü. Bu fuarda da inanılmaz dercede güçlü geliyorlar. Her ne kadar önleyici tedbirler alınsa da rekabet etmek zor, bunu da ham maddeye bağlayabiliriz. Bizdeki yerli firmalar çeliği hurdadan ürettikleri için pahalıya mal ediyor. O firmaları korumak için devletimiz yüksek gümrük vergileri uyguluyor" diye konuştu.

Yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen Hırdavat Fuarı, 8 Mart Salı günü saat 18.00'e kadar açık olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köln'de Hırdavat Fuarı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN