Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce Van sonra İran

Hazır giyim markalarının ardından Türk ayakkabı markaları da İran'da mağaza açmaya hazırlanıyor. Van'a şube açan Beta'nın Genel Müdürü Barbaros Akyıldız, "Ardından İran'a gireceğiz" diye konuştu

Giriş Tarihi: 7.3.2016
Önce Van sonra İran
Ambargoların kalkmasıyla birlikte uluslararası şirketlerin takibine giren İran'a Türk giyim firmalarının mağaza yarışına ayakkabı markaları da katıldı. Beta, ilk adım olarak İranlıların alışverişe geldiği Van'a mağaza açtı. Beta Genel Müdürü Barbaros Akyıldız, "Gelecek dönemde de İran pazarına açılma planlarımız çerçevesinde Van bizim için ilk adım olacak" dedi. Akyıldız, Van'daki mağazanın İran'dan gelecek turistler için de önemli bir perakende noktası olmasını hedeflediklerini kaydederek, "Nevruz Bayramı dolayısıyla tatillerini geçirmek isteyen İranlılar 8-21 Mart arasında bu bölgeye akın ediyor. Bu mağaza bir anlamda İran pazarını test edeceğimiz bir mağaza olacak. Buradaki satışlar sayesinde İranlı müşterilerimizin, renk, model tercihlerini öğrenmiş olacağız. İran pazarına açılmak için bir yıl bekleyeceğiz. Gelecek Nevruz'dan sonra bu ülkeye açılma planımız var" diye konuştu.

5 yeni mağaza

Bu yıl 5 mağaza açmayı hedeflediklerini anlatan Akyıldız şu bilgileri verdi: "2017'de Erzurum'da ikinci mağazamızı açma hedefimiz var. Trabzon, Antalya gibi illerde de mağaza açmayı planlıyoruz. 2015'te 55 milyon TL ciro gerçekleştirdik. 2016 beklentimiz ise 65 milyon TL. Geçen yıl 459 bin parça ürün sattık. Bunların 320 bin çifti ayakkabı. 11 Şubat itibariyle yeni sezonu açtık. Şu anda mağazalarımızın yüzde 50'sinde ilkbahar-yaz koleksiyonumuzun satışına geçtik. Şu anda satışlarımızın yaklaşık yüzde 30'u da yeni sezondan geliyor. Toplan çalışan sayımız ise 320'yi geçti."

'Yabancılardan teklif alıyoruz'

Beta'ya ortaklık teklifi ya da satışıyla ilgili olarak da Akyıldız, görüştükleri fonlar ve şirketler olduğunu, işin matematiğine baktıklarını iyi olması durumunda bir ortaklığın olacağını söyledi. Akyıldız, "Türkiye'de olgunlaşmış, 150'nin üzerinde mağazası olan firmaların büyüme şansı çok fazla yok. Bizim ise bu anlamda şansımız yüksek. Hızlı karar alıyoruz ve hızlı büyüme gösteriyoruz" dedi.

Vanlı işadamları Farsça öğrenecek
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), odaya üye işadamlarının İran'daki işadamlarıyla daha iyi iletişim kurabilmesi için Farsça dil kursu açacak. Van TSO Başkanı Necdet Takva, İran ile yaklaşık 560 kilometrelik sınırın, 300 kilometreye yakın kısmının Van'ı kapsadığını söyledi. İki yıl önce Van TSO'da İran Tüccar Danışma Ofisi'nin açıldığını anımsatan Takva, odaya kayıtlı İranlı tüccarların rahatlıkla kendilerini ifade edebilmeleri ve sorunlarının çözümüne katkı sağlamak için bu ofisi hazırladıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce Van sonra İran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN