Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunmada yerlilik oranı: %76

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Savunmada yerlilik oranı: %76

Başbakan Davutoğlu, dün tam 5.9 milyar dolarlık dev savunma sanayi paketini onayladı. 4.5 milyar doları yerli olacak yeni projeler arasında silahlı İHA, milli piyade tüfeği ve Atak helikopteri var

Başbakan Ahmet Davutoğlu, savunma sanayisinin milli bir yapıya kavuşturulacağını belirterek, "Özel sektörün de devreye girdiği, Türkiye'nin savunma sanayisinin millileşmesi ve bu konuda dışarıya olan bağımlılığın azaltılması için alınacak tedbirlerin göz önüne alındığı, yeni bir yapılanmaya geçmeyi planlıyoruz" dedi. 5.9 milyar dolarlık dev bir savunma sanayisi paketini onaylayan Davutoğlu, bu rakamın 4.5 milyar dolarının yerli olacağını belirtti. Böylece halihazırda sektör genelinde yüzde 50'lerde seyreden yerlilik oranı, yeni projelerde yüzde 76'ya kadar çıkmış oldu. Savunma Sanayii İcra Komitesi dün toplandı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, savunma sanayisinin yeniden yapılandırılacağını söyleyerek şu bilgileri verdi:
SEKTÖR MİLLİLEŞECEK: Savunma Sanayii İcra Komitesi, gerekli hazırlıkları tamamlayarak nisanmayıs ayları gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu'nu toplamayı planlıyoruz. Özel sektörün de devreye girdiği, Türkiye'nin savunma sanayisinin millileşmesi ve bu konuda dışarıya olan bağımlılığın azaltılması için alınacak tedbirlerin göz önüne alındığı, yeni bir yapılanmaya geçmeyi planlıyoruz.
ALTYAPISINA KAVUŞACAK: Savunma sanayisinin millileşmesi ve tümüyle mümkün olduğunca yerli bir niteliğe ulaşılabilmesi için yeni bir savunma sanayi konsepti ve stratejisinin geliştirilmesi için gerekli adımlar atıldı. Türkiye kendi geleceğini teminat altına alacak savunma sanayinin altyapısına mutlaka kavuşacak.
5.9 MİLYAR $'LIK ONAY: Bugün ele aldığımız projelerle birlikte toplamda 5.9 milyar dolarlık yeni projelere onay verdik. Bunun 4.5 milyar doları yerli üretim yani yerli ekonominin üretimi şeklinde gerçekleşecek. Ayrıca 12 milyar dolarlık sözleşmesi tamamlanan ya da planlanan projeyi de devreye soktuk.

F-35 İÇİN EK SİPARİŞ


Türkiye kamuoyunda müşterek olarak üretilen ve kısa adı F-35 olan yeni nesil savaş uçağından daha önce 6 adet sipariş vermişti. Dünkü toplantı sonrasında kısa bir bilgi veren Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir de, sekiz adet daha sipariş edildiğini söyledi.

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİNİN SERİ ÜRETİMİ BAŞLIYOR

İHRACAT YÜZDE 35 ARTTI: 2016'nın ilk iki ayında savunma sanayisi ihracatımız yüzde 35 arttı. Milli piyade tüfeği üretimimini hedeflemiştik. Bugün bana da prototip üretimi anlamında, seri üretime geçmek üzere takdim edildi. Bu yıl içinde de seri üretime geçilecek.
HAVA SAVUNMA SİSTEMİ AKSAMAYACAK: Bu proje aksamadan, herhangi bir kesintiye uğramadan devam edecek. ATAK helikopterlerinin özellikle motorlarının tümüyle millileşmesi konusunda önemli bir projeyi devreye sokuyoruz.

17 ATAK GELİYOR


İHA'DA YABANCI DESTEĞE İHTİYACIMIZ YOK: Şimdi 17 ATAK helikopteri devreye girecek. İHA'ların şu anki teknolojik donanımında artık yabancı herhangi bir desteğe ihtiyacımız yok. Mayın tespit ve imha edilmesi konusunda yine gerekli teçhizat alımı, tedariki ve üretimi konusunda da değerlendirmeler yaptık.
BÖLGESEL UÇAKTA AKSAMA YOK: Türkiye'nin kapasitesini artıracak proje askeri amaçlı da kullanmaya imkân sağlayacak. İlgili şirketlerle de görüşülüyor. Projede herhangi bir aksama yok. En uygun yöntemle bu projenin devamı için gerekli tedbirler alınıyor.

YATIRIM ORTAMI İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin gecesinde de konuşan Başbakan Davutoğlu, siyasi istikrardan ödün verilmeyeceğini belirterek, "Yatırım ortamını iyileştirmek için her şeyi yapacağız. Biz hiçbir sermayeyi yabancı sermaye olarak görmüyoruz. Türkiye'de yatırım yapan herkes bu ülkenin asli unsurudur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunmada yerlilik oranı: %76
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN