Sütte arz fazlasını mülteciye dağıtın

Sanayici yeterli alımı yapmadığı için sütü elinde kalan üretici, "Devlet elimizdeki fazla sütü alıp mülteciye dağıtırsa arz sıkıntısı ortadan kalkar" formülünü önerdi

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Sütte arz fazlasını mülteciye dağıtın
Sanayiciye süt tozu teşviki verilmesine rağmen üreticiden yeterli miktarda alım yapmadığı için ülkede süt arzı fazlalığı olduğunu iddia eden süt birlikleri sıkıntıyı giderecek bir formül önerisinde bulundu.

HERKES İTHAL EDİYOR
Balıkesir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, "Valiliklere verilen talimat çözüm değil. Bu daha önce de denendi. Fındık ve ette olduğu gibi devletin süt alımını desteklemesi gerekiyor. Milyonlarca Suriyeli mülteci misafir ediliyor. Devlet süt alımı yapıp mültecilere dağıtabilir. Bu şekilde piyasadaki arz fazlası da üreticinin ürettiği sütü satamama sıkıntısı da ortadan kalkar" önerisi getirdi. Şu anda damızlık birliklerinin bile süt hayvanı ithal ettiğinin altını çizen Aydın Süt Üreticileri Birliği Başkanı Servet Başkaya ise, "Sanayiciye süt tozu teşviki 2 bin 500 dolardan 4 bin 500 dolara çıktı buna rağmen sanayici doymuyor. Süt tozunu devlet satın alıp özel sektöre satabilir. Bunun dışında bir bölümünü ihraç edip kalanı ise ihtiyaç sahiplerine dağıtarak sorunu çözebilir" diye konuştu. Aksaray Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin de sütün Milli Savunma Bakanlığı, askerler ve mültecilere dağıtılması durumunda arz sıkıntısının ortadan kalkacağını ifade etti.

DEĞERİNİN ALTINDA SÜT ALMAYA ÇALIŞIYORLAR
Et ve Süt Konseyi 1.15 lira fiyat açıklamasına rağmen süt fiyatları 90 kuruşa kadar düştü. Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı ise şunları söyledi: "Hayvancılığa 3 milyar TLnin üzerinde destek veriliyor. Hükümet sektörle ilgili yeni destekler çıkardı. Bu bağlamda, süt tozu üretmek ve ihracat için ciddi miktarda çiğ süt alımı yapılacak. Bütün bunlara rağmen üreticinin sütünü değerinin altında almaya çalışanlara 'insaf' diyorum. Üreticiyi düşük fiyata mahkum etmeye kimsenin hakkı yok."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sütte arz fazlasını mülteciye dağıtın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN