Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdi Türkiye zamanı

1 Kasım'da istikrarı tekrar sağlayan, ekonomide ise gücünü koruyan Türkiye yine ilgi odağı haline geldi. 1.5 milyar dolarlık yabancı girişi oldu

Giriş Tarihi: 11.3.2016
Şimdi Türkiye zamanı
Enflasyon, cari açık, sanayi üretimi ve ihracat olmak üzere açıklanan tüm makro verileri büyüme performansını koruduğuna işaret eden Türkiye, yabancı yatırımcıların da ilgi odağı haline geldi. Uluslararası finans kuruluşları raporlarında Türkiye'yi ön plana çıkarırken, yeniden ivme kazanan Avrupa Birliği ile ilişkiler de beklentileri güçlendirdi.

BORSA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ

Avrupa Merkez Bankası'nın dünkü faiz indirimini de arkasına alan piyasalarda hızlanan yabancı girişi etkisini fazlasıyla hissettirdi. Art arda 9 işlem gününü yükselişle kapatan Borsa İstanbul'da endeks 3.5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Endeks 26 Şubat-10 Mart tarihleri arasında yüzde 5.5 yükselerek 79 bin 24 puana ulaştı. Borsa İstanbul, yıl başından bu yana dünyanın en fazla değer kazanan dördüncü piyasası oldu. Dolar ise 2.88 TL'nin altına inerek 3 ayın en düşük seviyesini gördü. 26 Şubat'ta yüzde 11.12 olan 2 yıllık tahvilin faizi 10.44'e geriledi.

YABANCILAR GERİ DÖNDÜ

Yabancılar borsada şubat ayında 323 milyon dolarla 10 ayın en yüksek alımını yaptı. Yılın ilk iki ayında borsaya 425 milyon dolarlık yabancı girişi olurken, martın ilk haftasında da 308 milyon dolarlık net alım oldu. Yabancılar son 1 ayda 725 milyon dolarlık da tahvil aldı. Kasım seçimlerinde siyasi istikrara tekrar kavuşan Türkiye yabancı yatırım kuruluşlarının da radarına girdi. Credit Suisse Türk tahvillerinin ralli yapacağını belirtirken, BNP Paribas ise müşterilerine Türkiye'yi tavsiye etti.

CARİ AÇIK 5.5 YILIN DİBİNDE
Cari açık petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 216 milyon dolar azalarak 2 milyar 227 milyon dolarla beklentilerin altında gerçekleşti. 9 aydır kesintisiz gerileyen yıllık cari açık ise 31 milyar 889 milyon dolar ile Ağustos 2010'dan bu yana gördüğü en düşük düzeye indi. Analistler, cari açıktaki sınırlı iyileşmenin sürebileceğine dikkat çekti. Özellikle Avrupa Birliği ekonomisindeki toparlanma ve İran'a yaptırımların kalkmasıyla ilgili bölgelere ihracatın artmasının cari açığa pozitif yansıyabileceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi Türkiye zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN