1.5 milyon dolarlık makineyi 300 bin $’a üretti

Giriş Tarihi: 12.3.2016
1.5 milyon dolarlık makineyi 300 bin $’a üretti

Ece Holding iştiraki Genitec, vitrifiye sektörü için ithal edilen 1.5 milyon dolarlık makineleri Ar-Ge çalışmasıyla 300 bin dolara üretmeyi başardı. Şirket, Meksika'dan Tunus'a ihracat yapıyor

Hükümetin son yıllarda araştırma- geliştirmeye (Ar-Ge) verdiği teşvikler, makine ithalatına darbe vurdu. Şirketler, bünyelerinde kurdukları Ar-Ge departmanlarıyla ithal etmek zorunda kaldıkları makineleri artık kendileri üretiyor. Bunlardan biri olan Ece Holding'in anahtar teslim vitrifiye seramik fabrikası yapan şirketi Genitec, teknoloji yatırımında da büyük bir projeye imza attı.

TEKNOLOJİ İHRAÇ EDİYOR
İtalya'dan 1.5 milyon dolara ithal edilen makineyi üreten şirket, aynı ürünü 300 bin dolara satmaya başladı. Farklı pazarlardan da büyük talep gören Genitec, Meksika'dan Hindistan'a, Tunus'tan İran'a teknoloji ihraç eden bir şirket haline geldi. Genitec Genel Müdürü Ahmet Çenesiz, "Genitec, Türk işletmelerin Avrupalı üreticilerle rekabet edebilmesine olanak veren teknolojileri üretiyor. Ve bunu Avrupalı makine üreticilerinden çok daha az yatırım ile gerçekleştiriyor" dedi.

İMAL ATI 5'TE 1 DAHA UCUZ
Ece Holding bünyesindeki üretim tesisleri için geliştirdikleri teknolojileri tüm sektöre açtıklarını belirten Çenesiz, "Sektörümüz için gerekli olan makineleri İtalya'dan 1.5-2 milyon dolar arasında ithal ediyorduk. Aynı makineleri bugün 300 bin dolara verebiliyoruz. Böylece önemli bir miktar Türkiye'de kalıyor"diye konuştu. Çenesiz, şu anda Türk vitrifiye seramik sektörüne teknoloji desteği sunarak milli rekabet gücünü artıran lider firmalardan biri olduklarını sözlerine ekledi.

YIL SONUNA YENİ MAKİNE
Çenesiz, Genitec'in güçlü Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü belirterek, "Ürettiğimiz yeni teknolojiler sektörün daha da büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak" dedi. 2016 yılı sonunda basınçlı klozet döküm makinelerini piyasaya süreceklerini aktaran Çenesiz, "Bu sayede dünya vitrifiye seramik piyasasında daha büyük bir oyuncu haline geleceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.5 milyon dolarlık makineyi 300 bin $’a üretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN