Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye dünya ile yarışıyor'

Giriş Tarihi: 12.3.2016
'Türkiye dünya ile yarışıyor'
Norveç Merkezli Aas Mek Verksted firması için inşa edilen 6 geminin sonuncusu olan Ronja Supporter'ın denize indiriliş töreni dün Tuzla'da yapıldı. Törene Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Çeksan Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Bakan Elitaş, "Norveç'e gidecek olan bu gemi ülkede tutulan canlı balıkların üretim tesisi için kullanılacak. Bundan sonra bizi daha ileriye taşıyacak adımları kararlılıkla atmaya devam edeceğiz" dedi. Boyu 70, eni 12 ve derinliği 5.9 metre olan canlı balık gemisi Ronja Supporter'ın bin 800 ton hacmi ve içinde canlı balık taşıma ambarları bulunuyor.

İHRACAT 1 MİLYAR DOLARI GEÇTİ
Türkiye'nin gemi ve yat ihracatı 2015 yılında 1 milyar 30 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türk gemi ve yat sektörünün en büyük ihracat pazarlarında ilk sırayı Norveç alıyor. Bunu Avrupa Birliği ülkeleri, Marshall Adaları, Malta, Suudi Arabistan, Körfez Ülkelerİ, Rusya gibi ülkeler takip ediyor. GelenekseL pazarların yanı sıra, İzlanda, Kanada, İran, Sahra Üstü Afrika ülkeleri de sektör için yeni hedef pazarlar konumunda bulunuyor.

6 GEMİLİK SERİNİN SONUNCUSU
Ronja Supporter, Norveç merkezli Aas Mek Verksted firması için inşa edilen 6 gemilik serinin sonuncusu. Ronja Supporter, yeniden yükselen Türk gemicilik sektörü için önemli bir adım olarak görülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye dünya ile yarışıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN