Silopi'de 5 bin haneye 10 bin TL

Bölücü örgütten temizlenen Silopi'de hükümet düğmeye bastı. İlk etapta 5 bine yakın haneye 10'ar bin TL'lik yardım yapılacak. Asfaltlama ve altyapı için de İller Bankası devreye girdi

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Silopi'de 5 bin haneye 10 bin TL
Hükümetin terör olaylarının yaşandığı bölgelere büyük yatırımlar gerçekleştirdiğini belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Daha iyi, daha yaşanılabilir Silopi ve Şırnak'ı el birliğiyle oluşturacağız" dedi. Bakan Yılmaz, Silopi ilçesinde düzenlenen istişare toplantısının ardından yaptığı açıklamada, çok daha güzel ve planlı bir Silopi için gerekli adımları atacaklarını ifade ederek, Silopi'de zarar-ziyan tespitlerinin tamamlandığını söyledi.

YENİ İMAR PLANI HAZIRLANIYOR

TOKİ tarafından yapılacak konutlara ilişkin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin yeni bir imar planı çalışması sürdüğünü ve ilçenin riskli alan ilan edildiğini anımsatan Yılmaz, zarar gören hanelerle ilgili çalışmalarının belli bir aşamaya geldiğini kaydetti. Bakan Yılmaz, 10 bin liraya kadar zararı olanların kaybı için çalışmalara başladıklarını, dosyaların hazırlandığını, hızlı bir şekilde telafi edileceğini, 5 bin hanenin bundan yararlanacağını bildirdi.

ASFALT İÇİN 17 MİLYON TL
İlçede fiziki altyapı çalışmalarının da yürütüldüğünü anlatan Yılmaz, "Daha az sayıda daha yüksek oranlı hasarlı binalarımız var. Bunlarla ilgili olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sahada. Vatandaşlarımızın durumuna bakıyorlar. Önümüzdeki günlerde konut üretimi başta olmak üzere çeşitli şekillerde barınma sorununu çözeceğiz" diye konuştu. Yılmaz, belediyelerin görevi olduğu halde su temini ve altyapı meselesiyle ilgili tamirat sorunlarını da İller Bankası'nın üstlendiğini anlattı. Banka kanalıyla yapılacak ihale ile hızlı bir şekilde çalışma başlatacaklarını ifade eden Yılmaz, "40 kilometreye yakın ilçe içi yollarda asfaltlama çalışmaları başlattık. Sadece bu çalışmamızın maliyeti 17 milyon liranın üzerinde. Şehir içi yollarımızı daha düzgün bir hale getireceğiz" diye konuştu. Doğrudan zarar gören esnafa yönelik zarar tespiti yapıldığını da vurgulayan Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu çerçevede Başbakanlıktan gelen ödeneklerimiz var. Esnafımızın zararziyanını hızlı şekilde karşılayacağız. Esnafımızın kredi imkânlarından faydalanması konusunda çalışmalar yaptık. Daha zorlu şartlar vardı. Orada bir takım esneklikler sunduk. Daha rahat bir şekilde kredi kullanımına imkan sağladık. Prim borçları ertelenmişti. Bunlar da inşallah daha da uzatılacaktır."

800 GENCE YENİ İŞ
Gençlere ilişkin çalışmaların bulunduğunu ve daha önce ilçede 400 kişinin İş-Kur'a bağlı çalıştığını hatırlatan Yılmaz, 800 genci daha ilave ettiklerini ve şu anda başvuruların alındığını, 21 Mart itibariyle 800 gencin daha 9 ay boyunca çalışma imkanına kavuşacağını söyledi. Bakan Yılmaz, bu çalışmanın yerel ekonomiyi canlandırma konusunda bir katkı sunacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "Aynı çalışmayı Cizre ve diğer ilçelerimiz için de aşama aşama gerçekleştiriyoruz. Cizre'de zarar ziyan tespit çalışmalarına başlandı. Bu çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz Silopi bir örnek olacak. Sadece Cizre ilçemizde 2 bin gencimize toplum yararına çalışma imkanı sağladık. Onlar da 21 Mart'ta başlayacaklar göreve."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silopi'de 5 bin haneye 10 bin TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN