Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarımda Avrupa bereketi

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Tasarımda Avrupa bereketi

İhracattaki daralma nedeniyle yüzünü Avrupa'ya dönen hazır giyim firmaları, tasarıma odaklandı. Hızlı modayı yakalamak ve katma değer sağlamak için tasarımcı sayısını artıran firmalar, bu alanda eğitim alan yeni mezunlar için de fırsatlar yaratıyor

Rusya ve çevre ülkelere ihracatta düşüş yaşayan hazır giyim ve tekstil sektörü, yüzünü Batı'ya döndü. Avrupa ve ABD'de fuar fuar gezen firmalar, buradan önemli miktarda sipariş almaya başlayınca ihracatta tasarımın gerekliliği bir kez daha öne çıktı. Özellikle Avrupa'ya hızlı moda ürünleri satan Türk firmaları, tasarıma önemli ölçüde kaynak ayırmaya başladı. Tasarım ekibini büyütmeye hız veren markalar, bu sayede istihdama da önemli bir katkı sağlıyor.

2 BİN TL'DEN BAŞLIYOR
İhracatçı firmalardan Aycem Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkanı Cem Altan, "İngiltere ve ABD'deki fuarlara eskiden de katılıyorduk ancak bu, milli katılım düzeyinde değildi. Şimdi buralara önem veriyoruz ve daha tasarım ürünlerle bu pazarlarda olmaya çalışıyoruz. Arap ülkelerine ve Rusya'ya sattığımız malı Avrupa'ya gönderemeyiz. Bu nedenle tasarım kadromuzu genişletiyoruz" dedi. Sektör temsilcileri, yeni mezun bir tasarımcının 2 bin TL'den başlayan aylık ücretle işe alındığını söyledi.

KRİZ DÖNEMİNDE AZALDI

Deneyime göre maaşın çok daha üst seviyelere çıktığını belirten temsilciler, "Artık Avrupa'ya katma değerli ihracat yapma zamanı. Bunun için bu alandaki yatırımlarımızı artıracağız" diye konuştu. Türk moda tasarımcıları 2008'deki global krizden etkilenen Avrupa'dan uzaklaşıp yüzlerini Ortadoğu'ya dönmüştü. Ancak şimdi yeniden Avrupa'ya odaklanmaya başladılar.

SATIN ALMACILAR İSTANBUL'A GELİYOR

Türkiye'yi modada tasarımın merkezi haline getirmeyi amaçlayan en büyük projelerden biri olan The Core Istanbul 17 Mart'ta başlıyor. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Moda Tasarımcıları Derneği ve İstanbul Moda Akademisi organizasyonuyla düzenlenecek olan The Core Istanbul, üç gün sürecek. 40 ülkeden satın almacıları ağırlayacak olan etkinlikte, 24 marka ve 23 tasarımcı koleksiyonlarını sergileyecek.

AYAKKABIDA DA YATIRIM ARTIYOR

Ayakabı sektörü de tasarımın gücünü keşfetti. Rusya ve çevre ülkelerde ihracatta sıkıntılı bir döneme giren ayakkabı firmaları, Avrupa'ya daha çok mal satmanın peşine düştü. Bu noktada da tasarıma daha fazla önem verilmeye başlandı. İhracatçı firmalardan Cabani Ayakkabı'nın Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kubilay Kaban, İtalya'daki tasarım ofisleriyle çalıştıklarını söyledi. İtalyan XL Fin Project isimli ayakkabı tabanında hafif modelin mucidi bir firmayla işbirliği yaptıklarını açıklayan Kaban, "Bu firmadaki tasarımcılar Türkiye'ye gelip bizim bünyemizdeki dizayn ekibiyle birlikte çalışıyor. Birlikte hafif taban üretiyoruz. Terletmeyen ürünler yapıyoruz. Artık tasarım ve Ar-Ge'nin gücü yadsınamaz" dedi. Kaban, ayakkabı sektöründe tasarımcı maaşlarının 3 ila 5 bin lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarımda Avrupa bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN