"G20'nin reformist ülkesiyiz"

Giriş Tarihi: 14.3.2016
G20'nin reformist ülkesiyiz

Türkiye,'nin G20 arasında, en kapsamlı yapısal reform gündemine sahip ülkelerden biri olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Bir yol haritamız var ve önümüzdeki birkaç ayda önemli reformlar yapacağımıza inanıyorum" dedi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye, G20 ülkeleri arasında, en kapsamlı yapısal reform gündemi ve yol haritası olan ülkelerden biri. Bir yol haritamız var ve önümüzdeki birkaç ayda önemli reformlar yapacağımıza inanıyorum" dedi. İngiltere'nin Bath şehrinde düzenlenen Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu'nda konuşan Şimşek, küresel ekonomideki zor duruma dikkati çekti. Şimşek, zorlukları aşmadaki temel konunun yapısal reformlar olduğunu belirtti. Türkiye ile İngiltere'nin işbirliğini geliştirebileceği birçok alan olduğunu bildiren Şimşek, bunları savunma endüstrisi, enerji, eğitim, mali hizmetler ve sağlık olarak sıraladı. Son 2.5-3 yılın Türkiye için zor geçtiğine işaret eden Şimşek, ülkenin 2 senede 4 seçim geçirdiğini ve zor bir coğrafyada bulunduğunu kaydetti. Türkiye'nin bugün itibarıyla çoğunluğu Suriyeli 3.2 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını vurgulayan Şimşek, bunlar arasında bulunan okul çağındaki 800 bin Suriyeli çocuğa eğitim imkânı sağlanmasının önemli olduğunu anlattı.

"AB için destek veriyoruz"
İngiltere'nin AB'den Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington da Türk ve İngiliz halklarının yüzyıllardır birbirleriyle işbirliği yaptığını anımsattı. Lidington, "Ama hiçbir zaman ilişkiler bugünkü kadar yoğun ve önemli olmamıştı" dedi. Ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği vurgulayan Lidington, konuşmasında dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklara da değindi. Lidington, ekonomik olarak küresel görünümün zayıfladığını, Çin ile ilgili belirsizliklerin arttığını ve Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi'ndeki zayıf taleple ilgili önlemler almak zorunda kaldığını kaydetti.

Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu

Birleşik Krallık ile ilişkilerin siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri alanlarda daha da ileriye taşınarak sivil diyaloğu kapsayacak şekilde zenginleştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla tasarlanmış sivil bir iletişim platformu olan Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu, 2011'de kuruldu. Forum, iki ülkenin iş, akademi, siyaset ve medya temsilcilerinin düzenli bir araya gelerek güncel ikili ve uluslararası konuları gayriresmi ortamda değerlendirmelerine imkan tanıyor. Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Tatlıdil Forumu, bir yıl Türkiye'de, bir yıl İngiltere'de yapılıyor. Forumun eş başkanlıklarını AK Parti kurucu üyesi Reha Denemeç ile İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"G20'nin reformist ülkesiyiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN