Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkın refah seviyesi artıyor

Türkiye gelir adaletsizliğini en hızlı düzelten ülkeler içinde ilk üçe girerken, zengin-fakir uçurumu azaldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2002'den bu yana yaşanan büyüme sürecinin toplumun tüm kesimlerine yansıdığını söyledi

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Halkın refah seviyesi artıyor
Hükümetin yoksullukla mücadele kapsamında yürüttüğü sosyal politikalar, istihdam ve yatırıma verilen destekler meyvesini verdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2002'den bu yana yaşanan hızlı büyüme sürecinin toplumun tüm kesimlerine yansıdığını belirterek, "Vatandaşımızın yaşam standardını artırarak gelir dağılımı göstergelerinde önemli iyileşmeler sağlandı. Toplumsal refah artarken toplumun farklı kesimlerine daha adil bir şekilde dağıldı. Kişi başına milli gelir önceki yıllara göre önemli derecede iyileşti" dedi.

ÜCRET DENGESİZLİĞİ BİTTİ

Türkiye ekonomisindeki büyümeyle beraber günlük 4.3 doların altında yaşayan kişi sayısı 13 yılda 28.7 puan azalarak 20 milyondan 1.6 milyona düştü. Gelir dağılımına yönelik soruları yanıtlayan Ağbal, yeni ek ödeme sistemi ile aynı hizmet sınıfında, benzer kadrolarda bulunan personel arasındaki ücret dengesizliğinin kaldırıldığını söyledi. Bakan Ağbal, mali ve sosyal haklarda yapılacak artışların da toplu sözleşme ile belirlendiğini anımsatarak, aile yardımı dâhil memur maaşlarının ortalama yüzde 9.5 arttığını belirtti.

GELİR DAĞILIMI İYİLE ŞTİ

Küresel kriz sonrası birçok ülkede gelir dağılımı bozulurken Türkiye'de gelir dağılımının iyileştiğini belirten Ağbal, "Gelir dağılımındaki adaleti ölçen ve 2002'de 0.44 olan gini katsayısı 0.38'e geriledi. Aynı dönemde en zengin yüzde 10'luk kesiminin ortalama geliri, en yoksul yüzde 10'luk kesimin ortalama gelire oranı 18.3 kattan 11.6 kata düştü. Yoksulluk göstergelerinde önemli iyileşmeler kaydedildi. 2006'dan itibaren ülkemizde günlük 1 doların altında geliri olan fert bulunmuyor. Günlük 2.15 doların altında geçinen nüfus 2002'de yüzde 3 iken, 2014 yılı itibariyle bu oran sıfıra indi" dedi.

BÜTÇE FAZLASI İKİ AYDA DÖRDE KATLANDI
Mali disiplinden hiç bir koşulda taviz vermeyen Türkiye bütçe performansıyla dikkatleri çekmeyi sürdürüyor. Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, geçen yılın şubat ayında 2 milyar 358 milyon TL açık veren bütçe, bu yılın aynı döneminde 2.4 milyar TL fazla verdi. Bütçe fazlası ilk iki ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 369 artarak 6.6 milyar lirayı geçti.

GELİR ARTTI, GİDER DÜŞTÜ
Şubatta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.4 artarak 44.7 milyar lira, bütçe giderleri ise binde 5 azalarak 42.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Yılın ilk iki ayında ise bütçe gelirleri, yüzde 13.9 artışla 91.4 milyar lira, bütçe giderleri de yüzde 7.6 artışla 84.8 milyar lira oldu. Bu yılın şubat ayında vergi gelirleri tahsilatı, yüzde 10.8 artarak 38 milyar 361 milyon liraya yükseldi.

DİSİPLİN KARARL ILIKLA SÜRÜYOR

Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçen yılın şubat ayında 2.4 milyar lira açık veren bütçenin, bu yılın aynı ayında 2.4 milyar lira fazla verdiğini bildirdi. Ağbal, "Bu sonuçlar, küresel ekonomideki zayıf seyre rağmen geçici bütçenin uygulandığı bu dönemde dahi hükümetimizin mali disiplini kararlılıkla sürdürdüğünün göstergesi. Mali disiplin, ekonomimizin istikrarı için en önemli çıpalardan biri olmaya devam edecek" dedi.

GELİR VERGİSİNDE İYİLEŞME
Gelir vergisi tarifesinin üçüncü ve dördüncü diliminde ikili bir ayırıma gidildiğini anımsatan Ağbal, "Ücret geliri elde edenlerin, diğer gelir unsurlarından gelir elde edenlere nazaran daha geç üst dilimlere girmeleri sağlandı. Üç çocuklu bir asgari ücretlinin gelir vergisi yükü sıfıra indirildi" dedi.

ZENGİN FAKİR FARKI AZALIYOR
Günlük geliri 4.3 doların altında yaşayan kişi sayısı 20 milyondan 1.6 milyona düştü.

2002-2015 döneminde memur maaşı yüzde 348.6 arttı.

En düşük memur maaşındaki artış yüzde 454.8 oldu.

Gelir dağılımı iyileşti, gini katsayısı 0.44'ten 0.38'e indi.

En zengin yüzde 10'un ortalama gelirinin, en yoksul yüzde 10'luk kesimin ortalama gelirine oranı 18.3 kattan 11.6 kata düştü.

2006'dan itibaren ülkemizde geliri günlük 1 doların altında olan fert bulunmuyor.

Günlük geliri 4.3 doların altında kalan nüfus 12 yılda 28.7 puan azalarak yüzde 1.6'ya indi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkın refah seviyesi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN