Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 milyar dolarlık borsa birleşmesi

Giriş Tarihi: 17.3.2016
30 milyar dolarlık borsa birleşmesi

İngiltere ve Almanya borsaları, Avrupa'nın en büyük borsa operatörünü oluşturmak için ilk adımı attı. Londra Borsası (LSE) ve Deutsche Börse yönetim kurulları birleşme görüşmelerinde anlaşmaya vardı.
Birleşme sonrasında yeni şirketin değeri 30 milyar doları aşacak.
Anlaşma kapsamında İngiltere'de yeni bir şirket kurulacağı (UK TopCO) belirtildi.
Frankfurt ve Londra'da iki yönetim merkezi olacak yeni şirkette LSE'nin yüzde 45.6, Deutsche Börse'ün ise yüzde 54.4 hisse payı olacak.
Deutsche Börse üst yöneticisi Carsten Kengeter, yeni kurulacak şirkette yine üst yönetici ve direktör olarak görev alırken, Londra Borsası Başkanı Donald Brydon da yeni şirkette başkanlık görevine devam edecek. Birleşmenin bu yılın sonuna kadar her iki ülkenin regülatörleri tarafından onaylanması bekleniyor.

TASARRUF SAĞLANCAK
Anlaşmanın tamamlanmasının ardından kademeli olarak her yıl yaklaşık 450 milyon euroluk maliyet tasarrufu ya da sinerjinin gerçekleşmesi bekleniyor. Deutsche Börse Üst Yöneticisi (CEO) Carsten Kengeter, bu birleşmenin Avrupa sermaye piyasalarını da güçlendireceğini kaydetti.
LSE Üst Yöneticisi (CEO) Xavier Rolet da birleşme sonucunda ortaya çıkacak yeni şirketin müşterilere yeni avantajlar sunacağını ve hissedarların kazancını artıracağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 milyar dolarlık borsa birleşmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN