Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anahtar teslim fabrika binası

Giriş Tarihi: 17.3.2016
Anahtar teslim fabrika binası

Hükümet orta ölçekli işletmelere mekân oluşturmak için harekete geçti. Fabrikalar, elektrik doğalgaz ve elektrik bağlantıları dahil yapılacak. Yatırımcı sadece ekipmanını getirecek

Seçim beyannamesinde yatırımcılara anahtar teslim fabrika binaları sözü veren hükümet bunun için harekete geçti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hükümet Eylem Planı'na da koydukları bu vaade ilişkin çalışmalara başladıklarını açıkladı.

TALEP TOPLANACAK
Konuyla ilgili mevzuat altyapısını da Bütçe Kanunu'na hüküm koymak suretiyle yaptıklarını ifade eden Ağbal, "Bu çalışmanın koordinasyonunu üstlenen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ikincil mevzuatı hazırlayacak. O da Yüksek Planlama Kurulu kararı ile uygulamaya girecek. Buna göre, biz uygulamayı İl Özel İdareleri üzerinden yapacağız. İdareler belirli sayıda, 5'ten az olmamak üzere yatırımcılardan talep toplayacak.
Bu talepleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na iletecek" diye konuştu. Ağbal, bütün illerden toplanan taleplerin değerlendirmeye tabi tutulacağını belirterek, "Bu kaynak İl Özel İdarelerimize aktarılacak. Bu kapsamda ya Hazine arazileri ya İl Özel İdareleri'nin, belediyelerin mevcut arazileri içerisinde veya Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki (OSB) boş arsalarda alanlar oluşturulacak. Burada yatırımcılarımızın talepleri dikkate alınacak ve bunlar sembolik denilebilecek fiyatlarla yatırımcılarımıza, işletmelerimize kiralanacak" diye konuştu.

VALİLİKLER ETKİLİ OLACAK
Daha az gelişmiş bölgeler ve iller bulunduğuna dikkati çeken Ağbal, şöyle devam etti: "Çoğu zaman yatırımcı, 'Bana kapalı bir alan verseniz makinemi, ekipmanımı alıp gelir, orada şu kadar insana iş ve aş veririm' diyor. Dolayısıyla biz de bunu gördüğümüz için, valiliklerimiz bu çerçevede bakanlıktan aldığı kaynakla talebe dayalı bu alanı oluşturacaklar." Ellerinde bu amaç için ayrılmış bütçe kaynağı olduğunu vurgulayan Ağbal, gerekirse ilave kaynak da koyabileceklerini söyledi.

ÖNCELİK OSB OLAN İLLERDE
Fabrikaları, OSB olan illerde bu alanlar içinde inşa etmenin öncelikleri arasında olduğunu ifade eden Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Çünkü OSB'lerin ortak altyapısı zaten hazır. Maliye'nin Hazine arsalarını da bu amaçla İl Özel İdarelerimize kullanması için vereceğiz. Burada öncelikli olan tabii ki bizim 5'inci, 6'ncı veya 4'üncü bölge dediğimiz gelişme bakımından diğer illere kıyasla daha fazla gelişmeye ihtiyacımız olan illerimiz var. Bu projeleri oralardan başlatacağız" dedi. Ağbal, "Yatırımcının fabrikasını, anahtar teslim olarak devlet mi yapacak" sorusunu şöyle yanıtladı: "İl Özel İdaresi projeyi her şeyi ile tam hale getirecek. Yatırımcının talebine uygun olarak inşaat yapılacak. Elektrik, su, doğalgaz bağlantıları yapılacak. Yatırımcı sadece anahtarı alacak, makine ve ekipmanını getirecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anahtar teslim fabrika binası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN