Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Calypso, Rumen turizm şirketini aldı

Rusya'daki Türk turizm şirketleri rotayı eski Doğu Bloku ülkelerine çevirdi. Türk Calypso, Romanya'nın ilk turizmcilerinden Prestige Tours'u satın aldı. Hedef, Rumen turist getirmek

Giriş Tarihi: 17.3.2016
Türk Calypso, Rumen turizm şirketini aldı

Ankara-Moskova hattında devam eden siyasi gerilim Rus turist sayısını düşürünce Türk şirketleri yüzünü Batı'ya döndü. Özellikle eski Doğu Bloku ülkelerinden turist çekmek için yeni hamleler yapılıyor. Rusya turizm pazarının yüzde 30'unu tek başına karşılayan Türk kökenli Calypso Tour ilk adımı atanlardan. Hedefine Romanya'yı alan Calypso, ülkenin ilk turizm şirketlerinden ve dört büyük tur operatöründen biri olan Prestige Tours'u satın aldı.

İLK İŞİ CHARTER UÇUŞU YAPMAK
Calypso, satın almanın ardından hemen Rumen turistleri yeni sezona yetiştirmek için harekete geçti. Şirket, İspanyol yatırım fonu GED'in bünyesinde bulunan Prestige Tours'u yurtdışında büyütmeyi planlıyor. Calypso, Romanya'da bir ilke imza atıp yaz döneminde Bükreş-Antalya charter uçuşları gerçekleştirecek. Geçen yıl 6 bin turisti taşıyan Prestige Tours'da bu yılki hedef sayıyı 20 bine çıkarmak.

ÇAVUŞESKU'DAN SONRA KURULDU
1989 devriminde Sosyalist Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku'nun devrilmesiyle demokrasiyle tanışan Romanya'da, yeni sistemin ilk operatörlerinden biri de Prestige Tours oldu. 1990'da kurulan şirket, 2011'de İspanya'nın en büyük fonlarından biri olan GED tarafından satın alındı. 2014'te yaklaşık 15 milyon euroluk ciro yapan şirket, doğal süreç olarak yeni yatırımcılara göz kırpıyordu.

ZENGİN RUSLAR'A HELİKOPTER KALDIRIYOR
2004'te Mustafa Kadiroğlu tarafından kurulan Calypso Tour, Rusya pazarının en büyük oyuncularından biri. Bu pazarda yüzde 30'luk payı bulunan Calypso ayrıca Ukrayna, Kazakistan gibi Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleriyle de çalışıyor. Zengin Ruslar'ı Türkiye'ye getiren şirket olarak tanınan Calypso, son olarak helikopter turizmine girmişti. Saati bin 500 euroluk fiyatlarla başlayan bu tur için Calypso Helikopter'i kuran Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kadiroğlu, VIP turistlerin dikkatini çekmeyi hedeflediklerini, aylık en az 100 saatlik uçuş planladıklarını dile getirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Calypso, Rumen turizm şirketini aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN