Türkiye inovasyona mecbur

17 Mart'ta İzmir'de başlayan Türkiye İnovasyon Haftası iki gün sürdü. Etkinlikte konuşan TİM Başkanı Büyükekşi, "İnovasyon fırsat değil, düşünce biçimi" dedi

Giriş Tarihi: 19.3.2016
Türkiye inovasyona mecbur

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği ile düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İzmir'de başladı. İki gün süren ve dün sona eren etkinlik, iş dünyası, akademisyenler, gençler ve sanatçıları bir araya getirdi. Etkinliğin açılış töreninde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, inovasyonun bir fırsat değil düşünce biçimi olduğunu vurguladı. Dünyadaki inovatif çalışmalar üzerine örnekler veren Büyükekşi, "100 milyon kişinin cep telefonlarında oynadığı Candy Crush'ın (Şeker patlatma) değeri 5.9 milyar dolar. Türkiye'deki tüm şeker fabrikalarının cirolarını toplasak değeri bu kadar etmez. 59 mühendisin çalıştığı ayda 1 milyar kullanıcısı olan WhatsApp'ın 2014'teki değeri ise 19 milyar dolar. Bunlar ilham almamız için önemli rakamlar" dedi. Etkinlikte konferans veren 'Trend Avcılığı' kitabının yazarı Magnus Lindkvist de inovasyonda trendlerin değil gizli kalanın aranması gerektiğini söyledi.

KAPALIÇARŞI ÇİN'LE AYNI

EİB Başkanı Sabri Ünlütürk "İzmir artık gücünü sanayiden değil inovasyondan alıyor" diyerek inovasyonun merkez gücü olmayı hedeflediklerini vurguladı. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de her şeyin hayal gücüyle gittiğini ve bunun devam etmesi için girişimcileri desteklediklerini ifade etti. Arçelik İnovasyon Direktörü Erkan Duysal ise akıllı ürünleri nasıl hayata geçirdiklerini anlattı. İnovasyon Haftası'nın ikinci gününe alibaba. com damga vurdu. Şirketin eski Başkan Yardımcısı Porter Erisman, "Kapalıçarşı'daki perakende sistemi Çin'deki ile aynı. Ürünler için satıcıyla yüz yüze pazarlık yapıyorsunuz. Siz de alibaba.com gibi markaları sıfırdan oluşturarak e-ticarete başlayabilirsiniz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye inovasyona mecbur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN