Türkiye, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’na katıldı

Giriş Tarihi: 19.3.2016
Türkiye, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’na katıldı

Türkiye Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nı (TKA) kabul etti.
Anlaşmanın yılın ilk yarısında işlerlik kazanması bekleniyor. DTÖ'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin TKA'yı kabul eden 71'inci üye ülke olduğuna işaret edilerek, "DTÖ'nün 2013 yılındaki Bali Bakanlar Toplantısı'nda varılan anlaşma, TKA, transit ticarettekiler de dahil, malların dolaşım, dağıtım ve takas süreçlerini hızlandırmayı öngörüyor" denildi.
Anlaşmanın aynı zamanda gümrükler ve diğer uluslararası ticaret otoriteleri arasında işbirliğini de öngördüğünün altı çizilen DTÖ açıklamasında, "Anlaşma ayrıca bu alanda teknik yardımlaşma ve kapasite oluşturma konularını da içeriyor" diye anımsatıldı.

ÜYE ÜLKE SAYISI 108'E ÇIKTI
Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da, anlaşmanın hem Türkiye içinde, hem de dış pazarlarda ticaret erbabı ve ihracatçıların işlemlerini kolaylaştıracağı ve ticaret maliyetlerini aşağı çekeceği belirtildi.
Anlaşmanın, onaylayan ülke sayısının toplam üye sayısının üçte ikisi olan 108'e ulaştığında resmen yürürlüğe gireceği belirtilen Bakanlık açıklamasına göre, 2016 yılının ilk yarısında anlaşmanın işlerlik kazanması bekleniyor.
Anlaşmanın ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre ticaret maliyetlerini azaltması, gelişmekte olan ülkelerin toplam ihracatının yıllık olarak 170 ile 730 milyar dolar arasında artması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’na katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN