Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘200 bin çınar ağacı dikeceğiz’

Giriş Tarihi: 22.3.2016
‘200 bin çınar ağacı dikeceğiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar 3.5 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını ve Cumhuriyet tarihinin en büyük milli ağaçlandırma seferberliğini başarıyla sürdürdüklerini söyledi. Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi'nde konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bir takım çevreler ısrarla bizi ağaç ve yeşil düşmanlığıyla itham ediyorlar. Dün İstanbul Gezi Parkı'nda, Ankara ODTÜ'de ağaç bahanesiyle kaos başlatmak istemişlerdi. Bugün Artvin'de, başka yerlerde aynı niyetle uğraşmaya devam ediyorlar. Halbuki ağaçlandırma alanında Türkiye'nin elde ettiği başarı ortadadır. Dünyanın takdirini kazanan çalışmalar maalesef bizdeki gönülleri mühürlenmiş bazı çevrelerce görülmek istenmiyor."

KORKUYU KORKUTANLARDAN OLACAĞIZ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 2016'yı Çınar Yılı olarak ilan ettiğini söyleyen Erdoğan, proje kapsamında İstanbul başta olmak üzere bütün şehirlerde asırlarca yaşayacak 200 bin çınar ağacı dikileceği bilgisini paylaştı.

Erdoğan, "O ağaçların 100 bini İstanbul'da kök salacak. Bugün başlatacağımız bir diğer önemli proje de 5 Bin Köye 5 Bin Gelir Getirici Orman Projesi'dir. Balık vermek değil aslolan balık tutmayı öğretmektir. Bu sadece bir ağaç dikimi değil aynı zamanda bir medeniyetin ihyası projesidir" diye konuştu.

GELİR GETİRİCİ TÜRLER TERCİH EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke nüfusunun 7.5 milyonunun, yaklaşık yüzde 10'unun, orman içi ya da bitişiği köyde yaşadığını söyledi. Erdoğan, 5 Bin Köye 5 Bin Gelir Getirici Orman Projesi ile ceviz, badem ve fıstık çamı gibi gelir getirici ağaç türlerinin yetiştirilmesini yaygınlaştıracaklarını, vatandaşları bulundukları yerlerde kalkındırmayı amaçladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘200 bin çınar ağacı dikeceğiz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN