Fikrine para bulamayana ‘kitlesel’ çözüm yolda

Bir fikre internet üzerinden yatırım yapılmasını mümkün kılan kitlesel fonlama sisteminin yasal zemini hazırlanıyor. Bakan Mehmet Şimşek, “Çalışmaların hızlandırılması için talimat verdim. Birkaç ayda biter” dedi

Giriş Tarihi: 22.3.2016
Fikrine para bulamayana ‘kitlesel’ çözüm yolda

Yatırımcıların girişimlerini ufak meblağlarla internet siteleri üzerinden fonlamasına imkân tanıyan yeni nesil finansman aracı "Crowdfunding-kitle fonlaması" sisteminin Türkiye'de hayata geçirecek kanun çalışmasının birkaç ay içinde tamamlanması hedefleniyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2008 küresel finans krizi sonrasında finansmana erişimde sıkıntı yaşayan erken aşama işletmelerine yönelik alternatif finansman kaynaklarının ön plana çıkmaya başladığını belirtti.

Şimşek, bunlardan en iddialısı ve en hızlı gelişeninin kitle fonlaması sistemi olduğunu söyledi.

Kitle fonlamasının, yeni nesil bir finansman aracı olduğunu ifade eden Şimşek, "Bu, tek başına bir şirketi inceleyemeyecek ve yatırım süreçlerini yönetemeyecek bir yatırımcının kendisi gibi binlerce yatırımcıyla birlikte bir hayalin gerçeğe dönüşünü izlemektir" dedi.

3 YILDA 13 KAT BÜYÜDÜ

Kitle fonlamasının birçok ülkede hızla büyüdüğüne ve yatırımcıların sınır ötesi yatırım yapmalarının temel araçlarından biri haline geldiğine dikkati çeken Şimşek, 2012'de 2.7 milyar dolar küresel hacmi olan kitle fonlaması yatırımlarının 3 yıl içinde yaklaşık 13 kat artarak, geçen yıl 34.4 milyar dolara yükseldiğini kaydetti. Şimşek, bu rakamın 2016'da küresel girişim sermayesi yatırımlarını aşmasının beklendiğini bildirdi.

Şimşek, bu popüler aracın Türkiye'de uygulanmasına yönelik engelleri kaldırmak için Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan çalışmaların hızlandırılması ve bir an önce hayata geçirilmesi için talimat verdiğini kaydetti. Şimşek, çalışmaların birkaç ay içinde bitirilmesini hedeflediklerini bildirdi.

Fonlama sistemi nasıl işliyor?

Bir proje ya da girişimin bir grup insan tarafından internet aracılığıyla finanse edilmesine kitle fonlaması deniyor. Teoride kişiler birikimleriyle mevcut yatırımlara dolaylı yollarla finansman sağlıyor. Bu yöntemde hiçbir aracı kuruma ihtiyaç duyulmadan finansmanın ilk elden kullanılması sağlanıyor. Finansman ihtiyacı olanlar, yatırım yapacak kişilere doğrudan başvuruyor.

İnterneti olan ortak olacak

Sistem sadece finansman sağlamaya aracılık etmiyor. Şimşek, sistemin ayrıca girişimcilerin daha düşük maliyet imkânıyla yeni sermaye kaynaklarına ulaşmasına, bir reklam işlevi görerek yeni girişimcilerin piyasaya açılmasına, pazar odaklı değerleme ve piyasa araştırmasına, yatırımcıların da geniş bir çerçevede yatırım yapmalarına olanak sağlayacağını kaydetti.

Türkiye'de 4 şirket var

Crowd Fon isimli şirketiyle ilk girenlerden biri olan Savaş Ünsal, Mehmet Şimşek'in sistemin yasal yapılanmasına ilişkin açıklamalarını olumlu karşıladıklarını belirtti. Ünsal, şöyle konuştu: "Türkiye'de şu anda 4 kitlesel fon şirketi daha var. Biz bugüne kadar 870 projeye fon topladık. Bunların yüzde 10-15'i başarıya ulaştı. Dünya ortalaması da bu civarda."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikrine para bulamayana ‘kitlesel’ çözüm yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN