Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sorgulama

2008 senesinde vatandaşların hizmetine sunulan kapısı sistemi ile kamu kurumları ile alakalı işlemler kısa sürede halledilebiliyor. E-Devlet kapısı sisteminde hizmet veren kurumlardan biri de Adalet Bakanlığı. Adalet Bakanlığı’na ait işlemlerle alakalı sorgulamalar e-Devlet ile kolayca gerçekleştiriliyor. Peki, e-Devlet sorgulaması nasıl yapılır? e-Devlet adli sicil kaydı belge doğrulaması nasıl gerçekleştirilir? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Giriş Tarihi: 23.3.2016 16:12
E-Devlet Adli Sicil Kaydı sorgulama

Daha önce sıra beklenerek yapılan işlemi artık üzerinden sunulmakta. Çoğunlukla yeni bir işe girileceği zaman istenen sicil kaydı e-Devlet üzerinden alınabilmekte.

E-DEVLET ADLİ SİCİL KAYDI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden zaman kaybetmeden sicil kaydı sorgulaması yapmak isteyen ve sicil kaydı çıktısı almak isteyen vatandaşların öncelikle bir e-Devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. e-Devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Öte yandan internet bankacılığı kullanan vatandaşlar e-Devlet internet bankacılığı girişi ile şifre almadan sisteme kayıt olabilirler.

Sisteme giriş yapan vatandaşların sicil kaydı sorgulaması yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi web sitesine giriş yapması gerekmektedir. Web sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda bir bilgilendirme yazısı olacaktır. O yazı şu şekildedir;

-Bir gün (24 saat) içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.

-Oluşturulan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce "Belgenin Neden Verileceği" alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.

-Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki "Barkod Numarası" ve "T.C. Kimlik Numaranızı" paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından "Adlî Sicil Doğrulama" hizmeti ile görüntülenebilecektir.

-Oluşturduğunuz adlî sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise öncelikle bulunduğunuz yerin mahalli adlî sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'ne başvurunuz.

Bilgilendirme yazısını okuduktan sonra 'Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.' Seçeneğini işaretleyip 'Devam Et' butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra sicil kaydı belgesi için bazı bilgiler istenmektedir. O bilgiler şunlardır;

-Kurum Türü

- Belgenin Neden Verileceği

- Belgenin Nereye Verileceği

Bilgilerin doldurulmasının ardından 'Sorgula' butonuna tıklayarak sicil kaydınızı görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

ADLİ SİCİL KAYDI BELGE DOĞRULAMASI NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden sicil kaydı sorgulaması yapıldığı gibi, alınan sicil kaydı belgesinin doğrulama işlemi de gerçekleştirilmektedir. Bunun için sisteme giriş yapan vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama web sitesine giderek T.C. Kimlik Numarası ve Barkod Numarası ile sorgulama yapmaları gerekmektedir.

ADALET BAKANLIĞI E-DEVLET HİZMETLERİ

Adalet Bakanlığı tarafından e-Devlet sistemi üzerinden sunulan hizmetler şu şekildedir;

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri

Adli Sicil Belge Doğrulama

UYAP Hizmetleri

UYAP Portali Avukat Girişi

UYAP Portali Baro Girişi

UYAP Portali Kurum Girişi

UYAP Portali Vatandaş Girişi

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Devlet Adli Sicil Kaydı sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN