Pakistan’la Serbest Ticaret Anlaşması eylülde Meclis’te

Giriş Tarihi: 23.3.2016
Pakistan’la Serbest Ticaret Anlaşması eylülde Meclis’te

Türkiye ile Pakistan arasında STA kapsamında Çerçeve Anlaşması İslamabad’da imzalandı. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “Çalışmalar 2016’da biter. Eylülde Meclis’e gelir” diye konuştu

Türkiye ile Pakistan arasında, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) kapsamında Çerçeve Anlaşması İslamabad'da imzalandı. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile Pakistan Ticaret Bakanı Dastgir Khurramkhan tarafından imzalanan STA kapsamında "Çerçeve Anlaşması" imza töreninde iki ülke yetkilileri de hazır bulundu. Elitaş, "2016 yılı içerisinde serbest ticaret anlaşmasının bitirilmesini niyet olarak beyan ettik. Eylülde Meclis'e getirip bitiririz" dedi. "Küresel ekonominin yaşadığı en sert krizlerden biri olan 2008 finansal krizinin etkilerinin hâlâ sürdüğünü söyleyen Elitaş, "Aradan geçen 7 yıllık süreye rağmen halen atlatılamadı" dedi.

HEDEF 2 MİLYAR DOLAR
"Pakistan ile Türkiye arasında yol alan dış ticaret gemisine hız kazandırmak için küresel ekonominin olumlu rüzgârlarının yelkenlerimizi doldurmasına ihtiyacımız yok" diyen Elitaş, şunları kaydetti: "Gemimize yol verecek kuvvetli rüzgârların olmadığı bu küresel ortamda yapmamız gereken, hep birlikte bütün gücümüzle küreklere sarılmak. Hem hükümet hem de özel sektör olarak hep birlikte daha hızlı kürek çekmeliyiz. Ancak bu şekilde ikili ticaret hacmimizi 600 milyon dolarlardan 2 milyar dolara çıkarabiliriz."

'2.9 MİLYAR DOLARLIK İŞ ALDIK'
Türk müteahhitlerinin Pakistan'da bugüne kadarki proje hacminin 2.9 milyar doları aştığını kaydeden Elitaş, "Ağırlıklı olarak enerji ve altyapı alanında 45'in üzerinde projemiz var. Amacımız, siyasi düzeyde mükemmel olan ilişkilerimizi, ekonomik mecralarda da geliştirmek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan’la Serbest Ticaret Anlaşması eylülde Meclis’te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN