Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez ateşi İstanbul'u sardı

Giriş Tarihi: 25.3.2016
Körfez ateşi İstanbul'u sardı

Gayrimenkul sektörünün en prestijli fuarlarından Cityscape bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde kapılarını açtı. Yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği fuarda, firmalar sıcak satış yaptı

Gayrimenkulde küresel devler ligine çıkan Türkiye, uluslararası bir fuara ev sahipliği yapıyor. İlk kez 2002'de Dubai'de organize edilen ve bugüne kadar 7 ülke ve 8 şehirde düzenlenen gayrimenkul sektörünün en prestijli fuarlarından Cityscape, Türkiye'ye geldi. Yarın sona erecek Cityscape Turkey'e, 59 ülkeden bin 500 yabancı olmak üzere 3 bin 300 kişi ön kayıt yaptırdı. 7 ülkeden 67 firma ve kurumun stant açtığı fuarı, 10 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor. Fuarın Türkiye'de düzenlenmesinin İstanbul'u tanıtmak ve projeleri yerinde göstermek açısından da çok önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, isteyen katılımcıları proje alanlarına götürerek yatırımlarını yerinde gösteriyor.

RAKAMLARLA CİTYSCAPE

7 ülke 8 fuar: Cityscape markası Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar, Güney Kore, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Türkiye'de bulunuyor.
59 ülkeden ziyaretçi: Cityscape Turkey'e sadece Körfez'den değil 59 ülkeden bin 500 yabancı yatırımcı geldi.
103 Körfez yatırımcısı: Yatırımcı programı IHP'ye kaydolan Körfezli yatırımcısı sayısı 103 oldu.
1 milyon dolar: Körfez'den IHP katılımcılarının yüzde 47'si 1 milyon doların üzerinde yatırım yapmak istediğini belirtti.

AĞAOĞLU 17 BİN KİŞİYİ FUARA DAVET ETTİ

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'den ev sattıkları 17 bin yabancı yatırımcıyı fuara davet ettiklerini söyledi. Ağaoğlu, "Burası netice alınacak bir fuar, çünkü pazar burada. Müşteriyi getirmemiz lazım. Sadece Citysacape değil, MIPIM'in de Türkiye'de yapılması gerekiyor" dedi. Ağaoğlu, ayrıca kendi evinde Körfez yatırımcılardan oluşan bir gruba yemek vererek, görüşmeler yapacaklarını söyledi. Ağaoğlu CEO'su Önder Halisdemir ise, fuara katılan yabancı yatırımcının alım odaklı geldiğine dikkat çekerek, "Perakende satışların yanı sıra 3-5 tane konut alan yatırımcılar da var" diye konuştu.

Elimizi taşın altına koyduk

Sur Yapı Yönetim Kurul Başkanı Altan Elmas, terör olaylarına rağmen yoğun bir katılım olduğunu belirterek, "Bu Türkiye'nin güvenli bir liman olduğunun en büyük göstergesidir" dedi. Firmaların ellerini taşın altına koyduğunu belirten Elmas, fuarda satış görüşmeleri yaptıklarını kaydetti. Yabancıların talebine uygun projeleri sergilediklerini belirten Elmas, "Projeleri yerinde göstermek için kapıda minibüs bekletiyoruz" ifadelerini kullandı. Yabancıların Bursa'ya olan ilgisine de değinen Elmas, şehirdeki Marka projesinde yabancıya yüzde 20 satış yaptıklarını belirtti.

BLOK ALIM TALEBİ VAR

Dubai'de katıldıkları fuarda Vadistanbul Bulvar etabı için büyük talep aldıklarını anlatan Artaş İnşaat'ın patronu Süleyman Çetinsaya, "Bu fuarda da Park etaba yoğun ilgi var. Bulvar'da yer alan ofislere de talep aldık" dedi. Blok alım teklifleriyle de karşılaştıklarını belirten Çetinsaya, "Bu etapta toplu satış fikrine sıcak bakmıyoruz. Ancak otel konforunda hizmet sunacak özel bir rezidans blokumuz var. Bu blokun satışı için görüştüğümüz bir firma var" diye konuştu.

YABANCI DENİZ KENARI SEVİYOR

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Arap yatırımcıların "Yatırım yaparken sahil şeridi ve havaalanına yakın yerleri tercih ediyorlar" dedi. Digicom Gayrimenkul Grup Başkanı Işık Gökkaya, yooİstanbul projesinin yüzde 70'ini yıl sonuna kadar satmayı hedeflediklerini vurgulayarak, "Fuarda birebir görüşmeler yapıyoruz" şeklinde konuştu.

İYİ Kİ FUARA KATILMIŞIZ

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Cityscape Turkey'de mevcut projelerinin yanı sıra 7 yeni proje tanıttıklarını söyledi. "İyi ki fuara katılmışız" diyen Dumankaya, "Hem alım hem de piyasayı takip edip yatırım yapmak için gelen ciddi bir yatırımcılar var. Bu fuarın çok verimli geçeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

250 MİLYON DOLARLIK FON KURULUYOR

Fuarda Global Menkul Değerler ve Mazaya Qatar arasında yerel ve uluslararası düzeydeki yatırımcılara sunulmak üzere, gayrimenkul yatırım fonları oluşturulması amacıyla işbirliği anlaşması imzalandı. Kısa sürede 250 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşması hedeflenen fonlar, Türkiye'deki tamamlanmaya yakın projelere ve gelir getiren varlıklara odaklanacak.

35 MİLYONLUK SICAK SATIŞ

CItycape'te ticari ofisleri satışa çıkarılan Metropol İstanbul projesinde 30 bin metrekarelik 3 blok yabancı yatırımcıdan tam not aldı. Metrekare fiyatı 13 bin lira olan ticari ünitelerin büyük talep gördüğünü belirten Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Erdinç Varlıbaş, "Suudi Arabistan merkezli Al-Maslak Grubu ile 35 milyon lira tutarında satış anlaşması gerçekleştirildi. Grup anakuleden 3 bin metrekarelik 2 kat satın aldı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez ateşi İstanbul'u sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN