Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cizre yeniden inşa edilecek

Terör örgütünün Cizre’de açtığı yaralar kapatılıyor. İlçede hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Sur ve Silopi için de kamulaştırmaya hız verildi

Giriş Tarihi: 26.3.2016
Cizre yeniden inşa edilecek

Hükümet, terör örgütü PKK'nın hendek ve barikatlarla yaşanmaz hale getirdiği Cizre, Silopi ve Sur'un inşası için seferberlik ilan etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 150 kişilik ekip, Cizre'yi sokak sokak gezerek 20 bini aşkın yapıda hasar tespiti çalışması yaptı. Silopi ve Sur'da ise vatandaşların hızlı bir şekilde evlerine dönebilmeleri için kamulaştırma çalışmalarına hız verildi.

ON-LINE SİSTEM
Cizre'de yürütülen hasar tespit çalışmalarında zaman kaybının önüne geçilmesi için Türkiye'de ilk kez uygulanan on-line sistem kullanıldı.
Böylelikle tespit edilen zararlar anında merkeze ulaştırıldı. Aktarılan bilgiler ışığında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, Cizre'de terörün verdiği zararın bilançosunu belirledi. İki hafta süren çalışmalar sonunda 20 bin 161 yapı incelenerek raporlandı. Raporda 2 bin 700 binada ağır hasar olduğu belirtildi.

İRTİBAT OFİSİ TAMAM
Hasar bilançosunun ardından sıra yaraları sarmaya geldi.
İlk adım olarak daha önce Silopi'de açılan irtibat ofisinin benzeri Cizre'ye de açılacak.
Kentsel dönüşüm projelerinin kapsamı ve ne amaçla yapıldığı, ne gibi avantajlar sağladığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından bölge halkına bire bir temaslarla anlatılacak.
Vatandaşların kentsel dönüşümden ne bekledikleri sorulacak.
Hedef, bölgede yaşamın eskisinden de iyi hale getirilmesi.

SİLOPİ VE SUR'DA KAMULAŞTIRMA BAŞLADI
Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte Silopi ve Sur'da kentsel dönüşüm planlaması kapsamında kamulaştırma çalışmaları başladı. Yeni çizilen yol haritasında önemli görülen arazilerin kamulaştırılmasının bir an önce gerçekleşmesi için vatandaşlarla uzlaşma esas alınacak. Devletin kamulaştırmak istediği bölgelerde halka danışılacak. Eğer uzlaşma sağlanırsa Resmi Gazete'de yayımlanan karar çerçevesinde bölgeye yönelik kalkınma programı hızla hayata geçirilecek.

Rüstem Mehmet Haznedar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cizre yeniden inşa edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN