Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karayip korsanları

Giriş Tarihi: 26.3.2016
Karayip korsanları

Vize sıkıntısından bunalan işadamları çareyi ikinci pasaportta buldu. İşadamının yeni gözdesi 100 bin dolarlık gayrimenkul karşılığında 3 ayda pasaport alabildikleri Karayipler oldu

Yurtdışında iş yapan işadamlarının seyahat için en çok sıkıntı yaşadığı konu vize. Kimi zaman 3 günlük verildiği için kriz yaratan kimi zaman da eksik evrak gerekçesiyle 'red' yiyen vizeler ile ilgili işadamları çareyi ikinci ülke vatandaşlığında buldu.
Tabi en az maliyetle.
İngiltere, Kanada, ABD'de yatırım miktarının yüksekliği ve uzayan zaman nedeniyle alternatif arayışına giren işadamlarının yeni gözdesi Karayipler oldu. Avrupa, Asya, Güney Amerika'ya vizesiz seyahat imkânı sağlayan Karayipler'deki ülkelerde pasaport sahibi olmak da kolay.

VİZESİZ 100 ÜLKE
Karayipler Birliği olarak bilinen bölgede 16 ülke var. En çok tercih edilen ise Dominika Cumhuriyeti.
Yurtdışında farklı ülke vatandaşlığı ve eğitim programları konusunda faaliyet gösteren Yenibirhayat firmasının kurucusu ve genel müdürü Şevki Akaydın, 16 ülkenin tümünün eski İngiliz sömürgesi olmasından dolayı İngilizce konuştuğunu, özellikle Dominik Cumhuriyeti'nde 3-4 ayda pasaport verildiğini söyledi. "Orada kalmanız yerleşmeniz gerekmiyor.
Belli bir yatırım yapmanız yeterli. Ülke pasaportu 100'den fazla ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlıyor.
Türkiye'deki bir işadamı ya da yurtdışına sürekli seyahat edenler için çok cazip bir program. Diğer bilinen ülkelerde yatırım miktarları çok yüksek" diyen Akaydın, Karayipler'in her ülkeden gelene de bu pasaportu vermediğinin altını çiziyor.

HER YIL 100 PASAPORT
İkinci pasaportu almak için iki seçenek olduğunu anlatan Akaydın, "Ya hükümetin belirlediği bir fona bağış yapıyorsunuz ya da bir gayrimenkul satın aldığınızda da pasaport 3-4 ayda çıkıyor.
Fona yatırdığınız parayı geri alamıyorsunuz. Ancak gayrimenkul satın alırsanız 5 yıl sonra satma imkanınız var" dedi. Akaydın, gayrimenkul fiyatlarının ise 100 bin dolar ila 200 bin dolar arasında değiştiğini vurguluyor. Bu da 4 kişilik bir aile için kişi başı 50 bin dolar anlamına geliyor.
Ülkede yılda 100 pasaport veriliyor. Türkiye'den talep yüzde 10. Her başvurunun ortalama dört kişilik bir aile tarafından yapıldığı düşünüldüğünde her yıl 40 kişi bu pasaportu alıyor.

HER ÜLKEYE PASAPORT VERİLMİYOR
Akaydın, Karayipler bölgesindeki ülkelerin yaşam standartlarının da yüksek olduğunu anlatıyor.
Kişi başı gelirin 15-20 bin dolar arasında olduğunu dile getiren Akaydın, nüfusun 100 binin altında, eğitim seviyesinin ise yüzde 97'lerde bulunduğunu ifade ediyor. "Dolayısıyla saygın bir pasaport" diye konuşan Akaydın, ülkenin İran, Yemen, Suriye gibi sorunlu ülkelerden gelen talepleri ise kabul etmediğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karayip korsanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN