Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 maddelik öneri sundu

Bankalar Birliği, suiistimal edilen iflas erteleme sistemiyle ilgili 7 maddelik öneri hazırladı. Başkan Hüseyin Aydın, “Ne yetenekli bilirkişiler var ki, bir firmanın iyileşeceğine 1 günde karar verebiliyor” dedi

Giriş Tarihi: 29.3.2016
7 maddelik öneri sundu
Son dönemde iflas erteleme müessesinin suiistimal edilmesi üzerine düzenleme isteyen Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, borçlu kadar alacaklıyı da koruyan bir sisteme geçilmesi gerektiğini belirtti. Son 15-20 günde iflas erteleme taleplerinin öncekine göre biraz durulduğunu söyleyen Aydın, Adalet Bakanlığı ile görüştüklerini, İcra İflas Yasası'nda yakın zamanda bir değişiklik beklediklerini vurguladı.

HÜSEYİN AYDIN'DAN UYARI

Aydın, Bankalar Birliği olarak suiistimallerin önlenmesi için bir dizi öneride bulunduklarını açıkladı. Bankalar Birliği'nin önerilerine bakıldığında en temel maddeler, erteleme hakkının sadece geçici likidite problemi bulunan yaşayabilir durumdaki borçlulara tanınması gereken bir hak olması, 5 yıllık sürenin 2 yıla indirilmesi, iflas erteleme isteyen şirketin mahkemeye bir kurtarma planı sunması, mahkemenin bu planı uygulanabilir bulması olarak sıralanıyor. Hüseyin Aydın, "Ticaret kolay ve rahat olursa ekonomi canlanır. İflas ertelemeyi bu şekilde bırakır ve yanlış kararlar alırsak bu sefer iflas ertelemeyi almayı başaran firmayı kurtarırız ama o şirketten alacaklı olan firmayı batırırız" uyarısında bulundu. İflas ertelemede sürenin 5 yıla kadar gitmesinin reel sektörün alacağını tahsil edememesi problemi yarattığını belirten Aydın, "Birbirlerini tetiklemeye başlıyorlar" dedi. Aydın, yaptıkları itirazların 'sistemi kökten kaldıralım' önerisi olarak algılanmamasını da istedi. Aydın, "Bankacılık sektörü olarak talebimiz bu maddenin yeniden ele alınması. Sadece borçluyu değil alacaklıyı da koruyacak bir sistemin geliştirilmesi" dedi.

1 GÜNDE KARAR NASIL ALINIR?

Sistemdeki suiistimalleri de eleştiren Aydın, şöyle konuştu: "Bir firmanın iyileşeceğinin 1 günde nasıl anlaşılacağını biz anlayamıyoruz? Perşembe başvuruyor, cuma kararı alıyor. Ne yetenekli bilirkişiler var ki, aynı anda 3-4 sektörde faaliyet gösteren firmayı, hemen inceleyip bir günde karar aldırıyor." Firmaların daha kolay iflas erteleme almak için bir günde şirket genel merkezlerini de başka şehirlere taşıdıklarına dikkat çeken Aydın, "A kentinde faaliyet gösteriyor, bir günde kendini B'ye alıyor. Ertesi gün B kentinde başvuruyor. İflas erteleme alıp iyi olan da var, iflah olmayan da. Durup dururken iflas ertelemeye gidilir mi? Piyasada olan daralma, herkesi etkiler, onu da etkilemiştir. Doğal olan şeylerdir. Acaba banka mı süre vermemiş, yoksa alacaklısından mı kaçmış" diye konuştu.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ÖNERİLERİ

1. Erteleme hakkı sadece geçici bir likidite problemi bulunan yaşayabilir durumdaki borçlulara tanınması gereken bir hak olmalı.
2. Borçlu, hâkimi gereken tüm doküman ve kanıtlarla desteklenmiş 'ciddi ve ikna edici' bir kurtarma planıyla ya da 'kurtarma projesiyle' ikna etmeli. 3. Şirketin gerçekte var olan mevcut mali durumu, bağımsız denetim kuruluşları tarafından tespit edilmeli.
4. İflas erteleme süresi uzatmalarıyla birlikte azami 1-2 yılla sınırlandırılmalı.
5. İyileştirme projesi, asla borçlunun mevcut malvarlığının eksiltilmesine dayanmamalı.
6. Erteleme sonunda hiçbir alacaklının durumu, öncesinden daha kötü bir hale getirilmemeli.
7. İyileştirme projesinde dışarıdan getirilecek kaynak ve erteleme süresince tüm giderlerini nereden karşılayacağını gösterilmeli.

1.8 MİLYAR CEZA=20 MİLYAR KREDİ

Ücret ve komisyon ödemelerinde müşterilerin taleplerini değerlendiren hakem heyetlerini de eleştiren Hüseyin Aydın, "Hal müdürü, mal müdürü herkes girmiştir içinde bir tane banka müdürü yoktur. Bir bankanın şikâyeti başkasına, öteki bankanınki bir diğerine gidiyor. Müşteriye ödeyeceğimizin 2 katını avukata ödetiyorlar" dedi. Geçen yıl Ziraat Bankası'nın 600 milyon lira ücret ve komisyon iadesi ödediğini, sektör toplamının ise 1.8 milyar TL olduğunu ifade eden Aydın, "Bu da 20 milyar lira daha az kredi demek. Ziraat olarak bu sene ise 300 bin kişiye 250 milyon ödemeyi düşünüyoruz" dedi.

SORUNLU KREDİLER YÖNETİLEBİLİR DÜZEYDE

Hüseyin Aydın, sorunlu kredi hacminin bir miktar yükselse de 'yönetilebilir' düzeyde olduğunu vurguladı. Geleceğe güvendiklerini, uzun vadede faizin düşeceğini söyleyen Aydın, "Mevduatına yüzde 13, kredisine yüzde 11 verilen firma da vardır. Bir tek firmadan konuşursak hata ederiz" dedi.

KREDİ GERİ ÇAĞIRMA ASLA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Bir bankanın kazancının az ya da çok olduğunu net faiz marjının gösterdiğini belirten Aydın, kredi geri çağırma ve kredi iştahında daralmanın söz konusu olmadığını belirterek, "Böyle yaparsak, bir önceki yılın kârını elde edemeyiz ki. Doğru proje bulduğumuzda kredi veriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 maddelik öneri sundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN