Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katılım bankaları ürün çeşitliliğini artırmalı

Katılım bankacılığının sektördeki payını yüzde 5’lere çıkardığını belirten Ziraat Katılım Genel Müdürü Arslan, yeni oyuncularla birlikte sektörde rekabetin artmasını, ürün ve hizmet kalitesinde gelişme beklediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Katılım bankaları ürün çeşitliliğini artırmalı
Katılım bankacılığının, son yıllarda bankaların genel ortalamasının üzerinde bir performans sergileyerek sektördeki payını yüzde 5'ler seviyesine çıkardığını belirten Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, "Gelişim ivmesi açısından yüksek bir performans olarak gözükse de ulaşılan yüzde 5'lik pazar payı yeterli değil. Gerek mevzuat gerekse de ürün altyapısı açısından sektör olarak eksikliklerimiz bulunuyor. Sektörü geliştirmek için katılım bankaları, hem kendi bünyelerinde hem de katılım bankaları birliği ve diğer kurumlar nezdinde çalışmalarını devam ettiriyor" dedi. Mevcut katılım bankaları ve piyasaya katılacak yeni oyuncularla sektörde rekabetin artmasını, ürün ve hizmet kalitesinde gelişme yaşanmasını beklediklerini ifade eden Arslan, 2023 itibariyle sektördeki payın yüzde 15'ler seviyesini aşmasını hedeflediklerini söyledi. Arslan, "Ülkemizin 2023 vizyonu hedeflerine ulaşmasında katılım bankalarına önemli görevler düşüyor" diye konuştu.

KAMU GELİŞTİRECEK

Katılım bankacılığının bankacılık sektörü içerisindeki payının artması için gerek sermaye, gerekse de insan kaynağı açısından kamunun sektöre girmesinin önemine değinen Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama tek başına kamu kimlikli olmak hedeflere ulaşmak için yeterli değil. Kaliteli hizmet, ürün çeşitliliği ve piyasa rekabeti gibi hususları göz önüne alarak faaliyette bulunmamız gerekiyor. Bu hususlar çerçevesinde kamu kimlikli oyunc uların sektörü geliştireceğine inanmaktayız." Katılım bankacılığının mevcut ürünlerinin konvansiyonel bankacılık ürün çeşitliliği ile rekabet etmekte zorlandığının altını çizen Arslan şöyle konuştu: "İslami prensiplere uyum sağlayan, aynı zamanda da ticari hayatın gereklerine cevap veren, farklı ürünleri müşterilerimize sunmak zorundayız. Bu noktada, yeni ürünlerin geliştirilmesi ve mevcut ürünlerin de yaygınlaştırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Katılım bankacılığı payının ve işlem hacminin yüksek olduğu uluslarası piyasalardaki ürünlerin ülkemizde de uygulanma yöntemlerini araştırmaktayız."

29 ŞUBEYE ULAŞTI

Ziraat Katılım'ın 29 Mayıs 2015'te faaliyete geçtiğini ve hızlı bir şubeleşme politikası izlediğini ifade eden Arslan, "Bankamız, 2015 sonunda 22 şube sayısına ulaşmıştı. Sektöre adım attığımız günden bu yana 9'u İstanbul, 4'ü Ankara, 2'si Konya olmak üzere Bursa, Gaziantep, Diyarbakır, Çorum, Kayseri, Hatay, Adana, Aydın, Aksaray, İzmir, Elazığ, Van, Sakarya ve İzmit olmak üzere toplam 29 şube faaliyete geçti. Çalışan sayımız ise şu an itibarıyla 530'a ulaştı" dedi. Arslan, gelen fonların yüzde 70'inin konvansiyonel bankalardan olduğunu belirterek aktif büyüklüğünde 3.3 milyar TL seviyesine ulaştıklarını açıkladı.

2018 HEDEFİ 170 ŞUBE

2016 yılını 50 şube ve 750 personel ile tamamlamayı planlandıklarını, 2017'de 100, 2018'de ise 170 şubeye ulaşacaklarını bildiren Arslan, "Sektöre yeni katılan bir banka olarak tüm müşterilerimize internet şubesi, çağrı merkezi ve diğer alternatif dağıtım kanallarıyla ulaşmaktayız. Önümüzdeki dönemde bu uygulamalarımızda yapılacak zenginleştirmelerle işlem çeşitliliğini ve hacmini artıracağız. Müşterilerimize web üzerinden anında ulaşıp hesap açma imkanı tanıyarak bu alandaki erişimimizi artırmayı planlamaktayız. Hazırlıklarını bitirmek üzere olduğumuz yeni finansal ürünlerimizi de en kısa zamanda müşterilerimize sunacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katılım bankaları ürün çeşitliliğini artırmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN