Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konya turizmine büyük doping

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Konya turizmine büyük doping

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın '2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti' ilan ettiği Konya, çok sayıda uluslararası programa ev sahipliği yapacak. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, kenti tanıtacak etkinlikleri SABAH'a anlattı

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın '2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti' ilan ettiği Konya'da, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar yıl boyunca çok sayıda etkinlik gerçekleştirilecek. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın uluslararası platformlarda, program ve toplantılarda Türkiye'yi temsil eder konuma geldiğini belirterek, İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilmesinin de bu açıdan sürece çok olumlu katkı yapacağını söyledi. Konya'nın çok şerefli bir bayrağı devraldığını kaydeden Başkan Akyürek, "2015'te Kudüs'ün üstlendiği, şimdi Konya'nın devraldığı, 2017'de de Medine'ye devredilecek bu süreç Konya açısından çok güzel bir olgu. Bu da Konya'nın Medine'nin kardeşi, Mekke'nin kardeşi, Kudüs'ün bir eşi olduğunun ayrıca bir göstergesi oldu" dedi.

'TARİHE İZ BIRAKACAĞIZ'
'İslam Dünyası Turizm Başkenti' olarak Konya'nın tarihe iz bırakacağını vurgulayan Başkan Akyürek, "Bu noktada bütün kurum ve kuruluşlara görev düşüyor. Basın yayın kuruluşlarına da çok önemli sorumluluklar düşüyor. Herkesin bu sürece katkı yapmasını bekliyoruz" diye konuştu. Konya Valisi Muammer Erol da "Hep birlikte bunu fırsat bilip, fırsatı ganimete dönüştürüp, o ganimeti de verimli, güzel, hepimizin övüneceği işlere ve eserlere dönüştürmek adına bir gayretin içinde olacağız" dedi. Etkinlikler kapsamında yıl boyunca tanıtım, bilim, kültür ve sanat faaliyetleri, fuarlar, sportif etkinlikler, yeni yapılar ve restorasyonlar gibi çok sayıda program ve yatırım hayata geçirilecek.

GELENEKSEL SANATLAR YARIŞMASI BAŞLIYOR
Konya Büyükşehir Belediyesi, kentin '2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti' olması nedeniyle İslam sanatlarına yönelik 'Uluslararası Hat, Tezhip ve Minyatür Yarışması' düzenliyor. Konya'nın Hüseyin Öksüz gibi dünya birincisi hattatlara ev sahipliği yaptığını kaydeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Bu yarışmalar toplumun bu konuda duyarlı olmasını, geleneksel sanatlara eğilim duymasını sağlamış oluyor" dedi. Müracaatların 30 Eylül'e kadar süreceğini belirten Akyürek yarışmaya katılan eserlerin sergileneceğini söyledi.

AKYÜREK: HEDEF 10 MİLYON ZİYARETÇİ
Konya'da düzenlenen 'Yerel Yönetimler ve Turizm Çalıştayı' başarıyla sonuçlandı. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği çalıştayda konuşan Başkan Tahir Akyürek, Konya'nın bir açık hava müzesi konumunda olduğunu belirtti. Akyürek bu zenginliklerin insanlığa tanıtılması gerektiğini söyledi. Başkan Akyürek, "Konyamız 400-500 bin ziyaretçi sayısından, 2-2.5 milyon ziyaretçi sayısına ulaştı. Şimdi orta vadeli hedefimiz 5 milyon, sonra da 10 milyon ziyaretçi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya turizmine büyük doping
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN