Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasayla oynamayın

Sütteki fiyat karmaşası Bakan Faruk Çelik’i isyan ettirdi. Sektörün büyük firmalarına seslenen Çelik, “Biz sözümüzde durduk, siz durmadınız. Arkadan iş çevirmeyin” dedi

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Piyasayla oynamayın
Süt fiyatları konusunda uzlaşılan fiyata uyum sağlamayan sektör yöneticilerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten uyarı geldi. "Sütün litre fiyatının 1.15 kuruş olması kararını Temmuz 2014'te kendiniz kabul ettiniz. Biz de uygulamaya aldık" diyen Bakan Çelik şöyle devam etti: "Biz sözümüzde durduk, siz durmadınız. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Arkadan dolanma işlerine girmek, piyasayla oynamak ahlaksızlıktır." Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Olağan Genel Kurulu'nda sektörün yetkililerine hitap eden Çelik, görevi devraldığından bu yana en çok görüştüğü sektörlerden birinin hayvancılık olduğuna dikkat çekti. Çelik, "Eğer sorunların çözümünü istiyorsak yapılması gerekeni yapacağız ama her şeyi açık yüreklilikle konuşacağız. Türkiye'de süt işleyen bin 449 firma var. Bunun yüzde 36'sını işleyen ilk 10 firma eğer, Temmuz 2014'teki kararının arkasında durursa fiyatlardaki oynaklık ortadan kalkar. Herkesi kastetmiyorum. Arkadan dolanma işlerine girenler, müteahhit, aracı ayarlayıp bu şekilde piyasayla oynayanlar, açıkça söylüyorum ki ahlaksızdır" şeklinde konuştu.

ET VE SÜT KURUMU DEVREDE
Köyde büyük sıkıntılara göğüs geren üreticiyi mağdur edecek hiçbir yaklaşımın izahı olmadığını vurgulayan Çelik, sorunun çözümü için ne gerekiyorsa yapıldığına dikkat çekti. Çelik şöyle konuştu: "Regülasyonla ilgili Et ve Süt Kurumu devrede, alımlar 6 bölgede başladı. Dolayısıyla bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Şu anda mesele rayına girmiş gibi görünüyor. Son 3-4 gündür baktığımızda olumlu gelişmeler var."

SPEKÜLASYONA PABUÇ BIRAKMAYIZ
Çelik , hayvan varlığını artırmaya yönelik çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Konuyla ilgili kararları sektörle birlikte aldıklarını söyleyen Bakan Çelik, "Çalışmalar kimsenin zarar etmesine dönük değil. Karkasta bir sorun yok. Et ve Süt Kurumu da 23.3 liradan karkas et veriyor" dedi. Çalışmanın süt üreticilerini de ilgilendirdiğini anlatan Çelik, "Onun için sütte de ette de spekülatif oyunlara pabuç bırakmayız. Bunu herkes böyle bilsin. Bunu birlikte takip edeceğiz. Diyaloglarda, çözüm noktasında bir problem yok. Türkiye'de hayvan varlığının artması ve girdilerin ucuzlamasıyla fiyatların düşmesi

KARKAS ETTE SORUN YOK
Türkiye 'de 7 bin tonun üzerinde karkas et bulunduğu bilgisini veren Faruk Çelik, şöyle konuştu: "Belirlediğimiz fiyattan kasaplara verebilecek stokumuz var. 70 binin üzerinde sözleşmeli kesime hazır hayvan bulunuyor. Dolayısıyla ne et, ne hayvan, ne de fiyat sorunu söz konusu. Sadece bazı kasapların serzenişleri var, onları da saygıyla karşılarız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasayla oynamayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN