Türkiye'nin en iyi haber sitesi

büyümeyi değerlendirdi: "2 seçim ve teröre rağmen..."

Başbakan Yardımcısı Mehmet , geçen yıl yüzde 4 büyüme ile Orta Vadeli Program'da öngörülen seviyede büyümenin gerçekleştiğini belirterek, "Bu başarı; geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki genel seçime, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir" dedi.

Giriş Tarihi: 31.3.2016 11:48
Şimşek büyümeyi değerlendirdi: 2 seçim ve teröre rağmen...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla 2015 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 5.7, 2015 yılının tamamında ise yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Büyüme rakamlarını yazılı açıklamayla değerlendiren , özel sektör yatırımlarının da 2015'te yüzde 2.7 artarak büyümeye 0.5 puan katkı sağladığını belirtti.

Net dış talebin 0.3 puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlandığını kaydeden Şimşek, "Bunda, en büyük ortağımız olan AB'deki yavaş toparlanma ile çevre ülkelerde yaşanan sorunlar etkili olmuştur. İhracat pazarlarımızda yaşanan olumsuzluklara rağmen; cari işlemler açığının milli gelire oranı 2015 yılında yüzde 4.5 seviyesine gerilemiştir" dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜYOR

Geçen yıl büyümenin kapsayıcı niteliğinin devam ettiğini kaydeden Şimşek, 2015'te yaklaşık 700,000 kişiye, küresel krizden bu yana ise 6.7 milyon kişiye ilave istihdam imkanı sağlandığını belirtti.

Şimşek, geçen yıl yüzde 4 büyüme ile Orta Vadeli Program'da öngörülen seviyede büyümenin gerçekleştiğini belirterek, "Böylece Türkiye, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen dördüncü ekonomi olurken, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilerin iki katından fazla büyümüştür" dedi ve ekledi:

"Bu başarı; geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki genel seçime, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir."

Hedefin güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ile yüksek gelirli ülkeler arasında yer almak olduğunu vurgulayan Şimşek, "Bu hedefimize ulaşmak için gerekli yapısal reformları uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimşek büyümeyi değerlendirdi: "2 seçim ve teröre rağmen..."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN