Türkiye'nin en iyi haber sitesi

- 8 dakikaya inecek

Bakan Binali , ile arasındaki mesafeyi 8 dakikaya indirecek Ilgaz Tüneli için, “Tünel sadece zaman ve yakıttan 40 milyon lira kazandıracak” dedi

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Çankırı-Kastamonu 8 dakikaya inecek
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali , ile 'yu birbirine daha çok yaklaştıracak, bu illeri Ankara'ya komşu kapısı yapacak 11 bin metre uzunluğundaki Ilgaz Tüneli'nin Kastamonu-Çankırı sınırında "ışık gördü" işlemini gerçekleştirdiklerini söyledi. Tünel hizmete alındığında Kastamonu-Çankırı arası mesafenin 6 kilometre kısalacağını belirten Yıldırım, "Dağı tırmanan yoldan Kastamonu'yu yokuş aşağı indiğimizde mesafe 26 kilometre. Bu mesafeyi tünelden gittiğimizde 8 dakika, dağdan gittiğimizde kış kıyamet yoksa 35 dakika, 4 kat daha kısa sürede bu yolla Ilgaz Dağı'nı geçmiş olacağız" diye konuştu.

BİR HAYAL GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ
Yıldırım, "Bir yılda bu tünelin kazandırdığı para 40 milyon lira, sadece yakıttan ve zamandan. Bunun üzerine ticareti, turizmi, trafik kazalarından kaybettiğimiz insanlarımızı koy, kazancı bundan çok çok fazla. Bu tüneller bir tek vatandaşımızın hayatını kurtarmaya vesile olsa bile bunun bedeli hiçbir parayla ölçülmez" şeklinde konuştu. Bir hayalin daha gerçeğe dönüştüğünü dile getiren Yıldırım, "Büyüklerimiz bu dağı aşarken bugünleri hayal ettiler. Onlar hayallerini gerçekleştiremediler, torunlarına havale ettiler. Onların torunları sorunları, torunlarına havale etmediler, Ilgaz Dağı'nı dize getirdiler" diye konuştu.

11 KİLOMETRELİK TÜNEL ÜÇ YILDA TAMAMLANDI
9 Kasım 2012'de temeli atılan Bolu Dağı Tüneli'nin 20 senede tamamlanamadığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti: "Sonunda umutsuzluğa kapıldık, 'acaba bu tüneli depo mu yapsak, patatesleri mi saklasak?' diye arayış içine girdik. O tünel bunun yarısı kadardı ama şimdi 11 kilometrelik tüneli 3 yılda tamamlamış oluyoruz. Bu yıl içinde sadece 60 kilometre tünel bitireceğiz. Türkiye, nereden nereye geldi. 70 sente muhtaç olan Türkiye, bugün bir yılda 60 kilometre tünel bitiren ülke oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankırı-Kastamonu 8 dakikaya inecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN