Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Enflasyonla kollektif mücadele şart’

Giriş Tarihi: 4.4.2016
‘Enflasyonla kollektif mücadele şart’

Erdem Başçı, enflasyonla mücadelenin “kolektif bir çaba” gerektirdiğini, Merkez Bankası’nın üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini söyledi

Görev süresi 19 Nisan'da dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun yüzde 5 hedefine kalıcı indirilebilmesi için bütün kurumların son yıllarda gösterilen çabayı kararlı bir duruşla sürdürmesi gerektiğini söyledi. Enflasyon hedeflemesinde elde edilen 10 yıllık tecrübenin enflasyonla mücadelede kolektif bir çaba gerektirdiğini vurgulayan Başçı, "Kamu gelirleri ve ücret politikaları ile gıda fiyatlarına dair yapısal unsurlar enflasyonla mücadelenin önemli bir parçasıdır" dedi. Başçı, "Basiretli borçlanmaya yönelik makro ihtiyati önemler dengeli büyümeye katkı vermek yoluyla enflasyonla mücadele için elverişli bir zemin oluşturuyor" diye konuştu.

GIDA VE YEMEK ETKİLEDİ
Başçı, "2015'te enflasyonun hedefin üzerinde gerçekleşmesinde etkili olan temel unsurların başında kurunda kaydedilen birikimli artışlar ve gıda fiyatlarının yüksek seyri gelmektedir" dedi. 2015'te enflasyon hedefinin yüzde 5 belirlendiğini anımsatan Başçı, "Geçen yılın ilk Enflasyon Raporu'nda yılsonu için öngörülen enflasyon tahmininin orta noktası yüzde 5.5 olarak belirtilmişti. Ancak, yıl içinde söz konusu tahmine ilişkin varsayımlarda gözlenen sapmalar ve enflasyon dinamiklerini etkileyen gelişmeler sonucunda yılsonunda enflasyon yüzde 8.81 düzeyinde gerçekleşti ve hedefin belirgin olarak üzerinde kaldı. Enflasyonun öngörülen seviyenin üzerinde kalmasında bir diğer etken olan gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 10.9 ile hedefle uyumlu düzeylerin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Gıda fiyatları yıl genelinde yemek hizmetleri kanalıyla hizmet enflasyonunu da olumsuz yönde etkiledi."

TL YÜZDE 20 DEĞER KAYBETTİ
Geçen yıl enflasyonun hedefin üzerinde gerçekleşmesinde etkili olan temel unsurların başında döviz kurunda kaydedilen birikimli artışlar ve gıda fiyatlarının yüksek seyrinin geldiğini vurgulayan Başçı, "Küresel politikalarına dair belirsizliklerin arttığı 2013 yılının ortalarından itibaren gelişmekte olan ülke birimlerinde belirgin değer kayıpları yaşanmıştır. Bu görünümün 2015 yılında da sürmesine ek olarak iç belirsizliklerin de etkisiyle 2015 yılında Türk Lirası döviz kuru sepeti karşısında yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Enflasyonla kollektif mücadele şart’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN