Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyon 7 ayın en düşüğünde

Giriş Tarihi: 5.4.2016
Enflasyon 7 ayın en düşüğünde

Enflasyon martta, gıda fiyatlarındaki gerilemenin lokomotifliğinde yüzde 0.04 düştü. Yıllık enflasyon yüzde 7.46 ile 7 ayın en düşük seviyesine indi. Merkez Bankası’nın faiz indirimine bu ay da devam etmesi bekleniyor

Enflasyon, gıda fiyatlarında yaşanan sert düşüşün etkisiyle, martta yüzde 0.04 gerilerken, yıllık bazda ise yüzde 7.46 ile Ağustos 2015'ten bu yanaki en düşük seviye indi. Yıllık enflasyon ekimden bu yana ilk kez yüzde 8'in altına gerilerken, aylık bazda da 10 ayın en düşük enflasyonu gerçekleşti. Rusya'nın uyguladığı ambargo nedeniyle iç pazara yönelen yaş sebze ve meyvenin fiyatları aşağı çekmesi, kurdaki istikrarlı seyir ve hükümetin et fiyatlarına yaptığı müdahale gıda fiyatlarındaki düşüşte etkili oldu.

GIDADA SERT DÜŞÜŞ
Ana harcama gruplarlarında gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 1.53 gerileyerek aylık en fazla düşüş gösteren grup oldu. Gıda fiyatlarındaki düşüş manşet enflasyonu tek başına 0.5 baz puan aşağı çekti. Gıdada ocakta yüzde 11.69, şubatta ise yüzde 8.83 olan yıllık enflasyon, martta yüzde 4.58'e geriledi.

FAİZ İNDİRİMİ SÜRER
Martta koridorun üst bandında indirim yapan Merkez Bankası'nın dün açıklanan enflasyonun ardından faizde bu ay da indirime devam etmesi bekleniyor. Enflasyon verisinin, geçen ay indirime başlayan Merkez Bankası'nın elini rahatlattığına dikkat çeken Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "20 Nisan'daki toplantıda başkan kim olursa olsun üst bantta indirim ihtimali güçlendi" değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ YÖNETİMİ UMUTLU

ŞİMŞEK:
MÜCADELEYE DEVAM
Başbakan Yardımcısı Mehmet yıllık enflasyonun mart ayı itibarıyla yüzde 7.5'e gerilemiş olmasını "olumlu" sözleriyle nitelendirirken çekirdek enflasyonun hâlâ yüzde 9.5'li seviyelerde olduğunu hatırlattı. Şimşek 'dan yaptığı açıklamada "Enflasyon ile mücadeleye devam" dedi.

YILMAZ: HEDEFE ULAŞILACAK
Orta Vadeli Program (OVP) hedefinden sapmanın söz konusu olmadığını belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "OVP'de yer alan yüzde 7.5 yıl sonu hedefine ulaşılabilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon 7 ayın en düşüğünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN