Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siber saldırıya karşı süper caydırıcılık

Giriş Tarihi: 6.4.2016
Siber saldırıya karşı süper caydırıcılık

Ulaştırma Bakanı , siber güvenlikle ilgili kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirterek, “Önceden izleyeceğiz, hedefimiz siber caydırıcılık” dedi

Siber saldırılarla mücadelede 'nin angajman kuralları değişiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali , siber saldırıların önceden izleneceğini belirterek, "Siber saldırıların öncü sinyalleri oluyor. Mesela Gezi'de olaylar birdenbire meydana çıkmış değil. Bir altyapısı var. Onu izleyeceğiz ve olaylar bir eyleme dönüşmeden müdahaleleri yapacağız" dedi. Bakan Yıldırım, kısa süre önce 'yi etkileyen siber saldırılarla ilgili SABAH'a önemli değerlendirmelerde bulundu.

KAPSAMLI ÇALIŞMA: Siber saldırılar konusunda yasal altyapı çalışması başlattık. Bakanlar Kurulu kararı çıkardık, siber olaylara müdahale merkezi kurduk. Daha sonra tüm kurumlarda siber olaylara müdahale ekipleri oluşturduk. 6 ayda bir güvenlik kurulunu topladık. Tatbikatlar yaptık. Siber güvenlik stratejisi ve eylem planını uygulamaya koyduk. Şimdi daha kapsamlı çalışma yapıyoruz.

ÖNCEDEN MÜDAHALE EDECEĞİZ:
Siber saldırılara karşı tedbir almakla yetinmeyeceğiz. Bundan sonraki hedefimiz siber caydırıcılık. Saldırının öncü sinyalleri izlenecek. Olaylar eyleme dönüşmeden müdahale edilecek. Yapanı tespit ettiğimizde misliyle karşılık vereceğiz.

CEZALANDIRACAĞIZ: Biz, ülkemize olan saldırıları karşılamak aynı zamanda saldırı olmadan püskürtmek ve saldırısı olursa cezalandırmak noktasındayız. Yani, angajman kuralları ilan ediyoruz.

BU İŞ BEYİN GÜCÜ
Siber güvenliğin ülke güvenliği ile eşdeğer hale geldiğini belirten Yıldırım, "Bakanlıklarda siber güvenlikle ilgili yapıyı güçlendireceğiz. Bakanlıklarımızda bilgi iletişim daire başkanlıkları var. Bunlar 'bilgisayarın elektriği kesildi mi, tozlandı mı' gibi şeylerle uğraşıyor. Siber güvenlik bu değil tamamen beyin gücü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siber saldırıya karşı süper caydırıcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN