Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"5 ve üzerinde işçi çalıştıranlar ücretleri bankalar aracılığı ile ödeyecek"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 'da bir işyerinin ını yaptı. Açılış öncesi konuşan ve kayıt dışı istihdamla ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirten Bakan Soylu, 10 ve üzerinde işçi çalıştıran işyerlerinin ücret ödemelerini bankalar aracılığıyla yaptığını hatırlattı. "Kayıt dışı ile ilgili bir adım atabilmek için bu rakamı 5'e düşürüyoruz" dedi, uygulamanın kısa süre içince yürürlüğe gireceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9.4.2016 14:48 Güncelleme Tarihi: 9.4.2016 14:56
5 ve üzerinde işçi çalıştıranlar ücretleri bankalar aracılığı ile ödeyecek

"5 VE ÜZERİ İŞÇİ ÇALIŞTIRANLAR ÜCRETİ BANKA İLE ÖDEYECEK"

Sabah saatlerinde 'a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 2 Nolu Beşirli Mahallesi'nde bir işyerinin törenine katıldı. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile işletme ortakları ve çok sayıda vatandaşında katıldığı açılışta konuşan Bakan Soylu, kayıt dışı istihdam konusunda çalışmaları yaptıklarını belirterek şunları söyledi: 'Türkiye bir taraftan kayıt dışıyla mücadele ediyor, bir taraftan da istihdamın artmasını sağlıyor. Yeni bir düzenlemeyi ifade etmek istiyorum. Bir işyerinde 10 kişiden fazla çalışan varsa bunların ücretleri bankalar marifetiyle ödeniyordu. Şimdi kayıt dışıyla ilgili bir adım atabilmek ve bu konuda bir adım daha öteye geçebilmek için bu sayıyı 5'e düşürüyoruz. 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işletmeler bundan sonra ücretleri bankalardan ödeyecek. Bu da kayıt dışını kayıt altına alabilmek ve herkesin kayıt içerisinde olabilmesini sağlamak için önemli adımlardan biridir. İnşallah önümüzdeki birkaç gün içerisine yasa yayımlanacak ve yürürlüğe girecek' dedi.

"KIDEM TAZMİNATINDA CİDDİ HAZILIKLAR YAPIYORUZ"

Reform ve planlarında yer alan kıdem tazminatı çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Soylu şunları söyledi: 'Hem çalışma hayatında, hem istihdam politikalarında, hem de sosyal güvenlik sisteminde çok önemli adımlar gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz 3 aylık reform ve eylem planı içerisinde yer alan 17 ayrı eylemden 16'sını biz bakanlık olarak tamamladık. Kıdem tazminatı konusunda çalışmayı tamamlayamadık. Aslında o da tamamlanmak için değil hem hazırlık yapmak, hem de istişarelerinin oluşması için 3 aylık dilime konulmuştu. O konuda da ciddi hazırlıklar yapıyoruz. İnşallah sosyal taraflarla da görüşeceğiz. Toplumun çeşitli kesimleriyle bir arada olacağız ve bu konuyu milletimizle paylaşacağız.

"TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK MESAJ "

Terör konusuna da değinen Bakan Soylu sözlerini, 'Güvenlik kuvvetlerimiz bir kahramanlık mücadelesi ortaya koymaktadırlar. Son bir terörist bu topraklardan bertaraf edilinceye kadar bu mücadele devam edecektir. Bu açık ve nettir' diyerek noktaladı. Konuşmasının ardından Bakan Soylu ve beraberindeki protokolle birlikte kurdele keserek iş yerinin açılışını yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"5 ve üzerinde işçi çalıştıranlar ücretleri bankalar aracılığı ile ödeyecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN