Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan müjdeyi verdi! O süre uzatılacak

Kültür ve Bakanı Mahir Ünal, 'ye gelecek tarifeli ve tarifesiz uçaklara 6 bin dolarlık yakıt desteğinin eylül ayına kadar uzatıldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 9.4.2016 17:00 Güncelleme Tarihi: 9.4.2016 17:03
Bakan müjdeyi verdi! O süre uzatılacak

Ünal, bir otelde düzenlenen Kahramanmaraş Kültür ve Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, dünyadan gelen tarifeli ve tarifesiz uçak seferlerine sağlanan yakıt desteğinde yeni gelişmeler olduğunu belirtti.

Rusya'ya ait uçağın düşürülmesinin ardından, turizmde bir süreç yaşandığını ifade eden Ünal, özellikle 'ye Rusya'dan 4.5 milyon turistin gelmesi ve bu turistlerin yüzde 75'inin de Antalya'yı tercih etmesinin turizm açısından bir sıkıntı doğuracağı gerçeğinin ortaya çıktığını kaydetti.

Ardından da İstanbul Sultanahmet ve Ankara'daki saldırıların yaşandığını anımsatan Bakan Ünal, şunları söyledi:

"'nin son derece haklı ve devlet olarak bir egemenlik hakkı olarak kendi sınırları içerisindeki silahlı terörist unsurlarla mücadelesinin de bir uluslararası bir algı operasyonuna dönüştürülmesiyle Türkiye'nin algısına ve imajına dönük çok ciddi bir kampanya başlatıldı. Turizm bir imaj ve algıdır. Bizim ekonomimizin çok ciddi bir ayağını oluşturan, cari açığımızın yüzde 49'unu karşılayan ve 36 milyar dolarlık bir hacme sahip turizm alanında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunun hangi sonuçları doğuracağının tabi ki farkındayız. O yüzden hızlı bir şekilde hem ülkemize dönük yürütülen bu karalama kampanyasına, bu propagandaya dönük çalışmaları hem Dışişleri Bakanlığımız, hem AB Bakanlığımız, hem yurt dışı temsilciliklerimiz, hem Tanıtma Genel Müdürlüğümüz, Yunus Emre Enstitümüz, bütün bunlar üzerinden hızlı bir şekilde, yürütülen bu karalama kampanyasına dönük bir karşı çalışma başlattık."

TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN İSTİHDAM PAKETİ

İçeride turizm sektörünün zarar görmemesi için bir turizm destek paketi açıkladıklarını vurgulayan Bakan Ünal, önümüzdeki hafta Salı günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile de turizm sektörüne dönük bir küçük istihdam paketi daha açıklayacaklarını bildirdi.

Bakan Ünal, "Buradan bunu ilk defa duyuruyorum. Bütün dünyadan Türkiye'ye gelen Alanya, Muğla, Antalya, İzmir ve Kütahya Zafer Havaalanına gelen bütün uçaklara 6 bin dolar yakıt desteği açıkladık. İzmir ve Kütahya Zafer Havaalanına gelen 'charter' seferlerine, tarifesiz seferlerine ama Alanya, Antalya ve Muğla'ya gelecek olan tarifeli ve tarifesiz bütün uçaklara 6 bin dolar yakıt desteği açıklamıştık. Nisan ve mayıs ayları için buradan bu desteğin müjde olarak sezon sonuna kadar uzatıldığını ve eylül ayına kadar bu desteğin sürdürüleceğini de hem kamuoyuyla hemde sizlerle paylaşmak istiyorum." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan müjdeyi verdi! O süre uzatılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN