Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arçelik küresel Ar-Ge ağı kuruyor

Giriş Tarihi: 10.4.2016
Arçelik küresel Ar-Ge ağı kuruyor

Amerika ve ’da Ar-Ge merkezi kurmaya hazırlanan Arçelik, Caroline ’un şirketi Selamlique’la işbirliğine gitti. 1.5 yıllık ortak çalışmayla kapsüllü Türk kahvesi makinesi geliştirildi

Türk kahvesini tüm dünyada yaygınlaştırmak için 2009'da Selamlique markasını oluşturan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Caroline Koç, şimdi de Arçelik işbirliğiyle önemli bir yeniliğe imza attı. İki şirket kapsüllü Türk Kahvesi makinesini üreterek, bu yerel içeceği dünyaya taşımayı hedefliyor. Arçelik, makinenin geliştirilmesi sürecinde 35 mühendisle Ar-Ge çalışmaları yürüttü. 1.5 yılda tamamlanan çalışmalar sonrasında 21 ayrı patent geliştirildi. Altı ülkede 15 fabrikasıyla üretim yapan Arçelik, Ar-Ge'de hızla büyüyen bu başarısını da dünyaya yayıyor. Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, şirketin ürünlerini dünya genelinde 130 ülkeye ihraç ettiklerini kaydederek, bu yıl Amerika'ya, ardından da 'ya birer Ar-Ge merkezi açıp bu birimleri uluslararası hale getireceklerini söyledi. 10'dan fazla Ar-Ge merkezleri olduğunu ifade eden Bulgurlu, "Yakın zamanda Cambridge Üniversitesi'nde bir Ar-Ge laboratuvarı açtık. Ar-Ge gücümüzle Selamlique'ın kahve tecrübesi bir araya geldiğinde mucizevi bir makine ortaya çıktı" dedi.

MUSTAFA KOÇ'U UNUTMADI
Selamlique İstanbul Kurucu Ortağı Caroline Koç da, markanın bugüne gelmesinde kendilerine inanan ve güvenen Mustafa Koç'un katkılarını hiç unutmayacaklarını belirterek, "Kendisini sevgi ve özlemle anıyorum" dedi. Selamlique'ın 2009'dan bu yana Türk kahve pazarının 3 katı büyüdüğünü açıklayan Koç, markalarının 12 ülkede 6 mağazayla Türk kahvesi satışı yaptığını söyledi. Caroline Koç, yeni makineyle pişirme zahmetini ortadan kaldırıp Türk kahvesini daha geniş bir coğrafyaya tattırmayı hedeflediklerini ifade etti.

1 DAKİKADA HAZIRLIYOR
Türk kahvesi lezzetini 60 saniyede üreten makine, lansmana özel 599 liraya satışa çıkarılacak. 10'luk paketlerden oluşan Türk kahvesi kapsülleri ise 21 TL'den piyasaya sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arçelik küresel Ar-Ge ağı kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN