Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa’da Çizme’yi solladık

Ayakkabıyı Avrupa’daki üreticilere göre % 40 daha ucuza üretmeyi başaran Türkler, İtalyanlar’ı solladı. Yılın ilk 3 ayında Avrupa’ya ihracat yüzde 18 oranında arttı

Giriş Tarihi: 10.4.2016
Avrupa’da Çizme’yi solladık
Yıllık 670 milyon dolarlık ihracatıyla 'nin önemli sektörlerinden biri haline gelen ayakkabı, Avrupa pazarında rakiplerine fark atmaya başladı. 'deki üretim kalitesi ve uygun fiyatla rekabet etmekte zorlanan İtalyan, Portekiz ve İspanyol firmaları, Avrupa'daki pazar paylarını yavaş yavaş kaybediyor. Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, Türk markalarının Avrupa'da hem perakende hem de toptan satışta önde olduğunu söyledi.

YÜZDE 40 DAHA UCUZUZ
Türkiye'deki üretim maliyetinin İtalyan ve İspanyollar'a göre yüzde 40 daha ucuz olduğunu belirten Çetin, "Hem fiyatımız iyi hem de üretim kalitemiz. Yabancı markalara yaptığımız üretimle ilgili çok iyi geri dönüşler alıyoruz" dedi. Son olarak Ziylan Grubu'nun Alman ayakkabı markası Reno'yu almasıyla birlikte yurtdışındaki "Türk malı" imajının daha da güçlendiğini vurgulayan Çetin, "Eskiden İtalyanlar'a karşı sadece fiyatta iyiydik. Ancak şimdi tasarım konusunda da İtalyanlar'dan sonra ikinci sıraya yerleştik. İtalya'da birçok fabrikanın kapandığı bilgisini alıyoruz" diye konuştu.

YATIRIMLAR HIZLANDI
Ayakkabı üretiminde son dönemde artan taleple birlikte yükseliş dönemine geçildi. Hüseyin Çetin, firmaların üretim bantları kurduğunu, kapasiteyi artırdığını söyledi. Türkiye'de daha önce üretilemez denilen birçok ürünün de artık yapılabildiğini belirten Çetin, "Örneğin faylon taban eskiden Türkiye'de üretilmiyordu. Ancak bu alanda büyük yatırımlar başladı. Yurtdışındaki perakende devleri Türkiye'deki bu gelişmeleri yakından izliyor" dedi.

İHRACAT % 18 ARTTI
Ayakkabı sektörünün Avrupa'da kendine daha iyi bir yer edindiğini ihracat rakamları da gösteriyor. 157 ülkeye ürün gönderen sektör, ihracatının yüzde 37'sini Avrupa Birliği ülkelerine yapıyor. Bu yılın ilk üç ayında ise bu pazara yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttı. İhracat ilk üç ayda 72.5 milyon dolara yükseldi. Çetin, "Hedefimiz rakamı daha da artırmak. AB tüm ihracatçılar için önemli" dedi.

RUSYA'YA KARŞI AVANTAJ
Hüseyi n Çetin, alım gücü azalan Rus halkının da Avrupa'dan gerçekleştirdiği ithalatı azalttığını söyledi. Rus kadınlarının Türk ayakkabısından vazgeçmediğini ifade eden Çetin, "Bu yılın ilk aylarında ihracatımız çok başarılı olmadı. Ancak hazirandan sonra artıya geçeceğimizi düşünüyorum. Rusya'da da İtalyanlar'dan pay alacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa’da Çizme’yi solladık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN