Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Düşük nüfuslu yerlerde zincir mağaza açılmasın''

Gümrük ve Bakanı , zincir mağazaların nüfusu 2 binin altındaki yerlerde, mahallelerde, köylerde mağaza açmaması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 13.4.2016 15:05 Güncelleme Tarihi: 13.4.2016 15:16
''Düşük nüfuslu yerlerde zincir mağaza açılmasın''

Gümrük ve Bakanı , Haliç Kongre Merkezinde Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlen "Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2016" konferansındaki açılış konuşmasında, AVM'lere karşı olmadıklarını belirterek, "Ticari hayata çok müdahil olmak istemiyoruz. Bu çok doğru da değil. Önemli olan yerel marketler de oralarda yer alabilir, orada faaliyet gösterebilir. Ama biz şunu sizlerin katkısıyla düzenlemek istiyoruz; zincir mağazalar nüfusu 2 binin altındaki yerlerde, mahallelerde, köylerde mağaza açmasın" ifadelerini kullandı.


Geleneksel esnafın ve marketin hayatiyet bulması gerektiğini vurgulayan Tüfenkci, "O kültürü de öldürmeyelim. Küçük yerlerde yerel zincir de olsa açılması belli bir maliyeti getiriyor. Yerel zincirler olabilir, karlılık oranları olabilir.. Bunlar tartışılsın. Bizden bir düzenleme isteniyorsa bu sektörün talebi olarak, biz de bunu hayata geçirmeye varız. Buralarda kararlar çıkarsa biz de onu uygularız." diye konuştu.

Tüfenkci, çek yasası düzenlemelerine ilişkin şunları kaydetti: "İş aleminin şikayetine konu olan ve beklenen çek yasasına ilişkin düzenlemeyi bitirdik. Önümüzdeki günlerde Meclise sevk edeceğiz. Daha güvenli çeke itibar kazandırarak daha kolay ve güvenli ticaret yapabilmenizin önünü açmış olduk. Artık üreten firmalar çek kabul etmiyor. Çeke olan güvensizliğinden bankalarda kredi açarak işlemlerini yürütüyor. Ticareti kolaylaştırmak, artırmak istiyorsak bankanın dışında kredi imkanları oluşturmalıyız. Şu anda 'de çek kredi olarak kullanılıyor. Sektörün birbirine açtığı kredi anlamına geliyor. Ciddi düzenlemeler yaptık kamuoyunda yakında paylaşacağız."

Şirket kurma ve tasfiyelerini çok basit hale getireceklerini belirten Tüfenkci, Şu anda dünya sıralamasında 55'inciyiz. Yeni düzenlemelerle 9.sıraya getireceğiz. Şirket kuruluşunu 2 güne indireceğiz. Maliyetini de yarı yarıya indireceğiz. Bir sürü bürokratik işlem var. Tek pencere sistemiyle işlemleri tek bir yerden yapılacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Düşük nüfuslu yerlerde zincir mağaza açılmasın''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN