’de kaya gazında büyük oyuncu olduk

Giriş Tarihi: 15.4.2016
ABD’de kaya gazında büyük oyuncu olduk

Borusan CEO’su Agah Uğur, 150 milyon lık yatırım yaptıkları kaya gazı pazarında tahminlerin ötesinde pazar payına ulaştıklarını söyledi. Uğur, ayrıca rotayı artık Ar-Ge’ye çevirdiklerine dikkat çekti

Petrol fiyatlarındaki sert düşüşe bağlı olarak kaya gazı üreticisi firmaların iş bırakması Borusan'a yaradı. 'de 150 milyon lık kaya gazı yatırımı yapan firmanın CEO'su Agah Uğur, "Amerikalılar, iş dünyasında çok ilginç ve esnek insanlar. Kaya gazında işler ters gidince, büyük firmalar hemen şirketlerini kapatmaya ve başka alanlara kaymaya başladı. Biz de 'Bu alanda kalacağız' dedik. ABD'de kaya gazında, şu anda tahminlerimizin de çok ötesinde bir pazar payımız bulunuyor" dedi. Borusan 10. Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Uğur, enerji alanında özellikle rüzgârda yeni yatırımlara imza atacaklarını belirtti.

314 MİLYON DOLAR YATIRIM
2015 yılında 362 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Uğur, bu yıl da 314 milyon dolarlık yatırım bütçesi hedeflediklerini ifade etti. Agah Uğur, grubun 2015 yılında 4.4 milyar dolar olan cirosunu çelik fiyatlarına bağlı olarak bu yıl yüzde 4-7 arası artırmayı, faaliyet kârını yüzde 12 yükselterek 370 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

AR-GE'YE 5 YILDA 200 MİLYON $
Borusan'ın inovasyon, Ar-Ge ve dijitalleşmeye 2020'ye kadar 200 milyon dolarlık yatırım yapacağını da belirten Agah Uğur, "Şimdiye kadar biz dâhil Türkiye'de şirketler hep fabrikalara, tesislere, makinelere yaptıkları fiziki yatırımlarla övünürlerdi. Bunları yapmaya devam edeceğiz ama dünyanın Sanayi 4.0'ın konuşulduğu noktada sadece bunlarla yetinemeyiz. Bundan sonra iş dünyası olarak daha çok Ar-Ge'ye, yenilikçi ürün ve hizmet geliştirmeye, dijital dönüşüme yaptığımız yatırımlarla övünmeliyiz" dedi.

İNOVASYONDAN 2 MİLYAR DOLAR GELİR BEKLENİYOR
Borusan Holding Strateji, İş Geliştirme ve İnovasyon Başkanı Lale Ergin, inovasyon projeleri olgunlaştığında 2 milyar dolar gelir beklentileri olduğunu vurguladı. 100'den fazla fikirden 31'inin şu an proje aşamasına geldiğini söyledi. Borusan Ar-Ge şirketinin Genel Müdürü Dr. Murat Yıldırım ise gupta 3 yeni Ar-Ge Merkezi kuracaklarını söyledi. Borusan Holding İcra Kurulu üyesi Erkan Kafadar da tüm faaliyet alanlarında dijital bir dönüşüm hedeflediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’de kaya gazında büyük oyuncu olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN