Bankacılarla finansmanı zirvesi

ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bankacılarla yenilenebilir enerji ve yerli kömürde alternatif finans modellerini masaya yatırdı. Bankacılar ’nin yerli enerji politikalarına destek vermeye hazır olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 16.4.2016
Bankacılarla enerji finansmanı zirvesi
ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji sektörüne yapılacak yatırımların yeni finansman modellerini görüşmek için bankacılarla bir araya geldi. Zirve, yaklaşık 2 saat sürdü. Enerji Bakanlığı, 10 yılda enerjiye 110 milyar dolar yatırım öngörüyor. Bankacılarla İstanbul'da gerçekleşen zirvede, Bakan Albayrak'ın ekonomideki büyümenin enerjiye olan talebi artırdığını belirterek, sektöre daha fazla yatırım çekilmesi için yeni finansman modelleri üzerinde durulması gerektiğini ilettiği öğrenildi. Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın'ın yanı sıra Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici'nin hazır bulunduğu zirve Beylerbeyi'nde gerçekleşti.

BAKAN ALBAYRAK ENERJİ TESİSLERİNİ DENETLEDİ

Zirvenin açılışında Albayrak, enerji sektörünün 'nin ekonomi ajandasını işgal eden sektörlerden biri olduğunu belirterek, "Enerjinin finans sektörü ile ilgili dününü, bugününü ve yarınını konuşacağız" dedi.

YENİLENEBİLİR DE MASADA

Zirvede, Enerji Bakanlığı'nın stratejisi çerçevesinde ilerleyen dönemde faaliyete geçmesi planlanan güneş, rüzgâr, jeotermal gibi yenilenebilir enerjiye dayalı yatırımlar da masaya yatırıldı. Yenilenebilir enerji santrallerinin Türkiye için önemine işaret edilerek, bu konuda yatırımcılarını teşvik edecek alternatif finansman modelleri oluşturulması gerektiğine vurgu yapıldı.

KÖMÜRDE ÇİN ÖRNEĞİ VERDİ

Edinilen bilgilere göre, zirvede, bankacılara yerli kömür konusunda bakanlığın stratejisi anlatıldı. Afşin- Elbistan gibi büyük linyit havzaları ile daha düşük kapasiteli diğer rezervlerin değerlendirilmesi için özel bir finansman yöntemi geliştirilmesi gerektiği vurgulandı. Albayrak'ın yerli kömür konusunda bankacılara Çin örneği verdiği öğrenildi. Bakan Albayrak, "Çin'de yerli kömürün payı yüzde 60'larda. Türkiye'de ise bu oran yüzde 12'lerde. Bunu artırmak ülkenin doğalgaza bağımlılığını da azaltacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankacılarla enerji finansmanı zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN