Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeter artık, bu mesleğin kaderi itibarsızlık olamaz

Giriş Tarihi: 16.4.2016 13:57 Güncelleme Tarihi: 16.4.2016 22:06
Yeter artık, bu mesleğin kaderi itibarsızlık olamaz

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Müşavirler Odası 29 Mayısta olağan genel kurulunda yeni başkanını seçecek MESLEKTE BİRLİK GRUBU adına adaylığını layan Adem Çalışkan Bayrampaşa Titanik otelde 500 delegenin katılımı ile Yönetim Kurulu aday listesini açıkladı. Yönetim Kurulu Aday listesinin tanıtıldığı toplantıda  ‘yeter artık bu mesleğin kaderi itibarsızlık olamaz’ dedi.

Müşavirlik mesleği ülke ekonomisinin döngüsünde, kamu ile özel sektör çarkları arasında önemli bir levi yerine getiriyor. İş dünyası ile devlet arasında köprü vazifesi gören ve mali-finansal sistemimizin temel taşlarından biri olan mali müşavirler ve muhasebeciler, oda seçimlerini dönüm noktası olarak görüyor. Mimarlar, mühendisler, avukatlar, tabipler gibi meslek birlikleri arasında sayı ve etki bakımından stratejik bir öneme sahip olduğuna inandıklarını belirten İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası başkan adayı Adem Çalışkan: "Her meslek kadar saygın bir mesleğe sahip olduğumuzu, tüm meslektaşlarımıza hissettirmek görevimizdir." dedi.

Yeter artık, bu mesleğin kaderi itibarsızlık olamaz!

Mali Müşavirler Odasının 26 yılı aşkın süredir yönetiminde bulunan kişi ve zihniyetin, dar alanda belirli kişileri mutlu etmenin ötesine geçemediğini iddia eden Çalışkan, oysa ekonominin ana omurgasındaki 38 binin üzerindeki meslek mensubunun daha verimli ve katma değeri yüksek iş ve hizmetler geliştirebileceklerini belirtti. Yapılması gereken onlarca stratejik karar ve çalışmaların yapılmadığını, meslek mensuplarının üretebileceği katma değeri yüksek projeler olması gerekirken "atıl kapasite" olarak kaldığını, tamamlayıcı ürün moduna getirildiğini ileri süren başkan adayı Adem Çalışkan "Dünya değişiyor, ülkemiz değişiyor. Artık paylaşımdan uzak, tek taraflı ve ideolojik saiklerle meslekler ve sivil toplum kuruluşları yürütülemez yönetilemez. Sadece İstanbul'daki meslektaşlarımızın sayısı Anadolu'da bir il nüfusu kadar. Tüm kurumlarda, şirketlerde ticari hayatın tüm kademelerinde görev alan, kamunun ilgili kurumları ile özel sektör arasında sorumlu görev üstlenen mali müşavirlik mesleğinin yeri burası olamaz.

Meslek mensuplarının ekonomik ve çalışma koşulları bakımdan refah içerisinde olmadığı gibi sosyal, bilimsel inovatif proje ve çalışmalar içerisinde yer alamıyor. Odanın bütçesi mi yok, meslek mensuplarının hak etmediğimi düşünülüyor yoksa vizyon sorunumu var ? Bunu anlamak ve kabul etmek mümkün değildir.
Neredeyse ilk meslek yıllarında oda başkanlığına seçilen arkadaşlar 26 yılı aşkın süredir hala odanın önünde önder değil engel olarak durmaktalar.
Üretilmesi gereken onlarca proje varken, giderilmesi gereken onlarca sorun varken yakın çevreyi memnun et gerisi zaten gelir mantığı artık bitmelidir.

Kamu ilişkili sivil toplum kuruluşlarının, odaların, birliklerin, daha öncü ve kuşatıcı olmaları şarttır. Meslek itibarını önceleyen gelişim ve değişime ileri görüşlü, ufuk sahibi olma zorunluluğu vardır. Alttan yetişecek meslek mensuplarına ve ülkenin kaderine doğrudan etkisi olanların; hem itibar hem iş ve yaşam koşulları, hem de bilgi birikim ve iletişim kanalları açık ve etkin olmalı. Bunu hem meslek mensubumuz hem müşterilerimiz ziyadesiyle hak etmektedir. Binlerce insanın bir avuç kimsenin konfor alanını sürdürme görevi yoktur.

MESLEKTE BİRLİK GRUBU İSMMMO BAŞKAN ADAYI

Adem Çalışkan: İnsan hak ve onuruna yaraşır projelerimizle yeni döneme talibiz.
Birlik, Beraberlik ve dayanışma ruhu ile mesleğimiz ve meslektaşlarımızın gelişimine katkı sunmak,
Paydaş kurumlar arasında iletişimi en üst düzeyde tutmak, diyalog ve işbirliği sağlayarak, meslektaşlarımızın hak ve menfaatlerini korumak, Türkiye'nin iktisadi, mali ve toplumsal yapısına ilişkin her türlü araştırmalar yapmak, raporlar hazırlamak ve bunları ilgililere sunmak önceliklerimizdir.
Çok uzun zamandır üzerinde çalıştığımız sorunu ve çözümü beraber sunduğumuz 8 maddelik seçim beyannamemiz kamuoyuna açık taahhüdümüzdür.
1.İSMMMO Yönetimi'nin iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşla kaynaşması sağlanarak, mesleğimiz ve meslektaşlarımızın iş dünyası ve kamuya sağladığı katma değerin önemi ortaya konularak; MESLEKİ SAYGINLIK ve MESLEKİ STANDARTLARIN YÜKSELTİLMESİ,
2- Yeni meslek mensuplarımıza yönelik büyüyen ve gelişen ekonomik alanlarda yeni iş ve faaliyet alanları oluşturulacak. Serbest Piyasa Ekonomik modeli öncelenerek TÜRMOB öncülüğünde Gelir İdaresi, Odalar ve Bankalar arasında yapılacak protokoller ile bu sorun tamamı ile çözümlenerek HAKSIZ REKABET ve TAHSİLAT SORUNU giderilecektir.
3- Meslek mensuplarına yüklenen bedelsiz İŞ YÜKÜNE "hayır" denecek, ücret tarifeleri şekilden ibaret değil gerçekçi ve uygulanabilir kılınacak. Meslek mensuplarımızın hak ve menfaatleri tüm alanlarda korunarak; ÜCRETLENDİRİLEMEYEN BEDELSİZ İŞ YÜKÜ kaldırılıcak,
4- Başlangıçta, Anadolu ve Avrupa yakasında olmak üzere 2 adet sosyal tesis hayata geçirilecektir. Tüm meslek mensuplarımızın özellikle engelli mensuplarımızın bu tesislerden rahatlıkla yararlanması sağlanacak. MESLEK MENSUBUNA YÖNELİK MESLEKİ VE SOSYAL PROJELER tüm meslektaşların hizmetine sunulacak,
5- Meslek içi eğitimler sürekli hale getirilecek. Mesleki eğitimler popülizm, meslek siyasetinden uzak ve yeni iş olanakları sağlayacak şekilde planlanarak; MESLEK İÇİ EĞİTİM TALEPLERİNİN GEREKLİ VE YETERLİ DÜZEYDE KARŞILANMASI sağlanacak,
6- Ülkemizin ilgili kurumları ile işbirliği yapılarak, Haksız rekabetin önüne geçilecek. KAYITDIŞI EKONOMİNİN VARLIĞINI azaltıcı çalışmalara katkı sunulacak,,
7- Meslek Mensuplarının mücbir hale düşebileceği unutulmamalıdır. Paydaş taraflar ile yapılacak çalışmalar sonucu meslek yasamız ve ilgili yasalar da mücbir sebep ile ilgili maddelerin yeniden düzenlenmesi sağlanacak. MESLEK MENSUPLARININ MÜCBİR SEBEP HALİ gözetilecek,
Meslekte birlik zamanı

MESLEKTE BİRLİK GRUBU İSMMMO Başkan adayı Adem Çalışkan Yönetim Kurulu tanıtım toplantısında; "adil ve hakkaniyetli, şeffaf ve hesap verebilir, katılımcı, çözüm odaklı, sürekli gelişim merkezli, sosyal olaylara duyarlı, dinamik ve değişime açık, ideolojik yaklaşımlardan uzak, diyalog ve işbirliğini önemseyen, güler yüzlü bir yönetimle sorumluluk ve yetkinlik gerektiren bu önemli odaya başkan adayı olduklarını ve ortaya koydukları irade ve enerjiyle tüm meslek mensuplarının bu büyük harekete destek vereceğine inandığını" vurguladı.
28/29 Mayıs 2016 Tarihinde Tarihin de Lütfü Kırdar Kongre merkezinde yapılacak seçimli genel kurulda "İSMMMO' DA MESLEKTE BİRLİK ZAMANI" diyoruz dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeter artık, bu mesleğin kaderi itibarsızlık olamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN