Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırım ortamı için eylem planı

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Yatırım ortamı için eylem planı hazır
Geçen yıl, küresel ekonomideki belirsizlikler, jepolitik riskler ve iki seçime rağmen doğrudan yabancı sermaye girişinin yüzde 30 arttığı Türkiye, yatırım ortamının iyileştirilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu toplantısı (YOİKK) Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında dün Ilgaz'da yapıldı. Şubat ayında yapılan toplantıda yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik önerileri istenen TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM, YASED ve DEİK, dün kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

SOMUT ADIM ATILACAK
Başbakan Yardımcısı Elvan, sivil toplum kuruluşları tarafından lanan öneri setlerinin ilgili bakanlıklar ve bakanlara dağıtıldığını belirterek, yaptıkları toplantı ile hazırlanmış olan somut tekliflerin birçoğunu nihai hale getireceklerini söyledi. Toplantıda, geçen yıl 50 milyar TL civarı olan doğrudan yatırım girişinin üçe katlanarak 150 milyar liraya çıkarmak için hazırlanan paketin masaya yatırıldığı belirtildi. Enerji, bilişim ve finans sektörü başta olmak üzere doğrudan yatırımın önünü açacak adımlar tartışılırken, kredi desteği, arsa maliyetinin aşağı çekilmesi, yeni borçlanma araçları, ekipman kolaylığı gibi teşviklerle yatırımların artırılması gündeme geldi.

TEKNOLOJİYE KREDİ DESTEĞİ
Orta-ileri yatırımlarına kredi desteği verilmesi planlanırken, küçük işletmelere de kolayca ulaşabilecekleri finansman çeşitliliğinin sağlanması planlanıyor. Yatırımcı tabanının genişletilmesi için de yeni borçlanma araçlarının masaya yatırıldığı bildirildi. Doğrudan yatırımcının damga vergi başta olmak üzere işlem maliyetinin düşürülmesi, ihtisas mahkemelerinin oluşturulması ile ilgili fikir alışverişi yapıldı.

İŞ DÜNYASI TOPLANTIDA TAM KADRO
Toplantıya İçişleri Bakanı Efkan Ala, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin ile bakanlıkların üst düzey temsilcileri katıldı. Toplantıda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, TÜSİAD Başkan Yardımcısı Ali , YASED Başkanı Ahmet Erdem ve DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan da hazır bulundu.

ATILMASI BEKLENEN ADIMLAR

Orta ileri teknoloji yatırımlarına kredi desteği
Yatırımcı tabanının genişletilmesi için yeni borçlanma araçları geliştirilmesi
Organize Sanayi Bölgeleri'nde arsa maliyetlerinin düşürülmesi
Enerjide lisans, ruhsat işlemlerinin kolaylaştırılması
Bilişim, finans başta olmak üzere ihtisas mahkemeleri oluşturulması
Demiryolu ulaşımının özel sektöre açılması
Yatırım destek ofislerinin güçlendirilmesi
İşyeri açma ruhsatlarınin basitleştirilmesi
Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki yetki karmaşasının son bulması
Doğrudan yatırımcının damga vergisi başta olmak üzere işlem maliyetinin düşürülmesi
Hazine destekli kefaletin kapsamının genişletilmesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırım ortamı için eylem planı hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN