Akıllı şebeke yatırımında Türkiye- dayanışması

Türkiye ile “temiz teknoloji” alanında dayanışma içerisinde olduklarını söyleyen Enerji Bakanı Baylan, “li şirketler ile görüştüğümüzde bu işbirliğinin güçlenerek devam ettiğine şahit olmaktayız” dedi

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Akıllı şebeke yatırımında Türkiye-İsveç dayanışması
Enerji Bakanı İbrahim Baylan, Türkiye'nin akıllı şebekeler konusunda yürüttüğü çalışmalara destek vereceklerini belirterek, "Temiz teknoloji bakımından ve Türkiye'nin ekonomik dayanışması yıllardır devam eden ve gittikçe büyüyen güçlü ticari bir işbirliğidir. li şirketler ile görüştüğümüzde bu işbirliğinin güçlenerek devam ettiğine şahit olmaktayız. İkili işbirliğimiz her bir taraf için iyi olan ve sürdürülebilir enerji üzerine işbirliğini artıran bir platform olarak şekillenmektedir" dedi.

İsveç'te kullanılan farklı yenilenebilir enerji kaynakları ve İsveç'in yeşil enerji konusunda gelecek perspektifini anlatabilir misiniz?
İsveç'te tüketilen enerjinin yüzde ellisinden fazlası yenilebilir enerji kaynaklarından tedarik edilmekte ve hem elektrik hem de ısınma sektörlerinde karbon salınımını yok etmeye çalışmaktayız. Şu an en büyük engel ulaşım sektöründe mevcut. Fakat elbette bu böyle devam etmeyecek. İsveç dünyada en çok fosil yakıt tüketiminin olduğu ülkelerden birisiydi. Her şey 70'lerde meydana gelen petrol krizinin ardından değişti. Bu geçiş farklı karbon ve enerji vergilerinin yürürlüğe konması ile başlayan ve bugün ısınma sektörünün dominant sağlayıcısı olan biyoenerji gibi temiz enerji kaynaklarına olan yatırımlar sayesinde gerçekleşti. Milenyumdan önce takdim edilen nükleer ve ısı pompası elektrik sektöründeki karbon salınımının önlenmesi için hayatiydi. 2000'lerin başında İsveç hükümeti ısınma ve elektrik sistemlerini kombine eden biomass ve rüzgâr enerji sistemleri gibi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretimdeki oranlarını artırmak için etkili destek planları ile yeşil elektrik sertifikasyon sistemini yürürlüğe koydu.

Akıllı şebekelerin İsveç için ne anlama geldiğini açıklayabilir misiniz?
Akıllı şebekeler doğal yenilenebilir enerji kaynaklarının etkili aktarımı, dağıtımı ve elektrik olarak enerji sistemi içerisinde tüketimini mümkün kılan gelecek için elzem olan çağdaş teknolojidir. Aynı zamanda dünyada ek kapasitelere ihtiyacın azaltılmasında da önemlidir. Bu nedenle akıllı şebekelerin yayılımını İsveç ve ötesinde destekleyen ve öncü kamu ve özel sektör liderlerini bir araya getiren İsveç Akıllı Şebekeler forumu (Sweedish Smart Gris Forum) İsveç hükümeti tarafından kurulmuştur. İsveç yenilenebilir enerji üretiminin aktarımı ve dağılımı konularında uzman birçok firmaya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi ise, son kullanıcıyı esas alan ve tüketimi kontrol ederek süreci yöneten teknolojilerin gelişimini sağlayacak endüstrilerin kurulumuna ilişkin faaliyetler konusunda heyecanlanmaktayız.

Fuara iki pavyon birden

İsveç'in Türkiye'nin iklim değişikliği ile ilgili yapacağı faaliyetlere katkısı neler olabilir?
İsveç ve Türk toplumunun daha sürdürülebilir bir aşamaya gelebilmesi için bugün İsveçli ve Türk aktörlerin mükemmel bir diyaloğa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Temiz teknoloji bakımından İsveç ve Türkiye'nin ekonomik dayanışması yıllardır devam eden ve gittikçe büyüyen güçlü ticari bir işbirliğidir. İsveçli şirketler ile görüştüğümüzde bu işbirliğinin güçlenerek devam ettiğine şahit olmaktayız. İkili işbirliğimiz her bir taraf için iyi olan ve sürdürülebilir enerji üzerine işbirliğini artıran bir platform olarak şekillenmektedir. İsveç, fuarda hem İsveç ülke pavyonu hem de Ericson şirketine ait pavyonla boy gösterecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı şebeke yatırımında Türkiye-İsveç dayanışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN