Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tasarrufuna Turkcell damgası

Turkcell, geliştirdiği sistemle işletmelerin tüketimlerini anlık olarak izleyebilmelerine, müdahale etmelerine, bu sayede tüketimlerini ölçüp yöneterek tasarruf etmelerine imkân sağlıyor

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Enerji tasarrufuna Turkcell damgası
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, "Ölçmeden Yönetemezsin!" mottosuyla hareket ederek hayata geçirdikleri proje sayesinde işletmelerin enerji tüketimlerini anlık olarak izleyebilmelerini, anlık olarak müdahale edebilmelerini, bu sayede tüketimlerini ölçerek, yöneterek, tasarruf etmelerini sağladıklarını söyledi.

Turkcell akıllı şebekeler planının neresinde duruyor? Turkcell gibi iletişim sektöründeki şirketlerin bu alandaki rolü nedir?
Bugün enerji yönetimi konusu sadece Türkiye'nin değil, yerkürenin en önemli gündem maddelerinden biri. Enerjinin yönetimi ise üretim, dağıtım, iletim, satış, tüketim süreçlerinin ölçebilmesi ile doğrudan bağlantılı. Bu süreçlerin tamamı ise Akıllı Şebekeleri oluşturan süreçler bütünü olarak karşımıza çıkıyor. Bugün baktığımız zaman hem Türkiye'de hem de dünyada teknolojiyi en yakından takip eden ve kullanan şirketlerin enerji şirketleri olması da tesadüf değil. Enerji şirketleri, üretim aşamasından dağıtım kanallarını izlemeye, drone'la şebeke kontrollerinden saha ekiplerini mobil olarak takip etmeye kadar onlarca farklı çözümle verimliliği ve tasarrufu artırmak için uğraşıyorlar. Biz de Turkcell olarak enerji şebekeleri için geliştirdiğimiz makineler arası iletişim (M2M) çözümlerimizle enerji şirketlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.

Sadece akıllı şebekeler değil, enerji verimliliğinde de faaliyet gösterildiğini biliyoruz. Akıllı şebekelerin mevcut durumu, Turkcell'in konu ile ilgili yurt dışı yurt içi projeleri nelerdir? Ne kadarlık bir maliyet gerektirir akıllı şebekeler ve Turkcell'in devreye girmesi?
Türkiye'nin 2015'teki elektrik tüketimi önceki yıla göre yüzde 2,6 artarak 263 milyar 828 milyon kilovatsaate ulaştı ve bir yılda tüketilen elektrik miktarında tüm zamanların rekoru kırıldı. Dolayısıyla ceplerden çıkan para toplam 98 milyar TL'yi buldu. Enerji tüketiminin tamamının akıllı şebekelerle ölçülerek yönetilmesi ile bu miktarın 15 milyar TL'sinin tasarruf edilme potansiyeli var. Ülkemizde faaliyet gösteren toplam 21 elektrik dağıtım şirketinin tümü Turkcell ile çalışıyor. Ayrıca bu şirketlerin yüzde 75'inin tek tercihi Turkcell. Bugün toplam 250 bin akıllı sayaçtan 200 bini Turkcell M2M hatları ile çalışıyor. Biz makineler arası iletişimi ekonomik verimliliği artıracak bir çözümler bütünü olarak görüyoruz. 2015'te yaklaşık her 3 makineden 2'sine Turkcell M2M hatlarıyla hizmet vererek 1,6 milyon Turkcell SIM kartlı makineyi konuşturduk. Böylece ülke ekonomisine yalnızca 2015'te 2 milyar TL'den fazla katkı sağladık. Son 3 yıla bakarsak bu rakam toplamda 4,5 milyar TL'ye ulaşıyor. 2016 yılı sonu itibari ile 1.8 milyon adet SIM karta ulaşmayı ve bu yıl da 2 milyar TL'den fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Akıllı Enerji Servisi'yle tüketim yönetimi

Türkiye enerji ithalatını da azaltmaya çalışıyor. Akıllı şebekelerin yaygınlaşmasının bu çabaya ne oranda katkısı olacak?
Türkiye'nin 2015'te ithalata ödediği her 100 dolardan 22'si enerji ithalatını kapsıyor. Türkiye enerji talebinin yüzde 73'ünü ithalat ile karşılıyor. Türkiye son 10 yılda enerji ihtiyacı artışı bakımından dünyada 2. sırada (Çin 1. sırada). Türkiye'nin ithalatının yüzde 22'sini oluşturan enerjide M2M teknolojisinin kullanılması, Türkiye'nin en önemli sorunlarından olan cari açığın kapatılması açısından önem taşıyor. Türkiye, ekonomisi büyüyen bir ülke olarak enerji ihtiyacının daha da artması ile karşı karşıya. Elektrik ve doğalgazda Çin'den sonra yüksek talep artış hızına sahip olan Türkiye'nin 56 milyar dolarlık enerji ithalatı, toplam ithalatın yaklaşık yüzde 22'sini oluşturuyor. Enerji sistemlerinin akıllı hale getirilmesi ile sağlanacak fayda, ülkenin en önemli sorunları arasında yer alan cari açığın kontrol edilmesine yapacağı katkı nedeniyle önem taşıyor. Hükümet tarafından hem vatandaşa hem de kamuya kazandıracak olan Akıllı Şebekeler projesi için 2012'den beri önemli adımlar atılmakta ve Otomatik Sayaç Okuma Projesi hayata geçti. 250 bine yakın elektronik sayacın takılması ile çalışmalar, yüzde70'ler seviyesine varan kayıp kaçak oranını azaltmayı ve kaynaklarımızın etkin bir şekilde yönetilmesini amaçlıyor.

Kabaca vatandaşa nasıl yansıması olur bu tür bir sistemin? Mümkünse örneklerle açıklayabilir miyiz?
Başta sayaç ve trafo merkezleri olmak üzere, enerji dağıtımı, iletim ve üretim bileşenlerinin tümünde anlık veri iletimi Turkcell M2M hatları üzerinden sağlanıyor. Özel olarak geliştirdiğimiz Akıllı Enerji ürünleri ile tüketim (sayaç) ve iletim noktalarının uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlayarak şebekeleri akıllı hale getiriyoruz. Bu sayede; enerjide kayıp kaçak önleniyor, tasarruf oranları çok ciddi ölçüde artıyor. Çevreye de katkı söz konusu. Şebeke elemanlarının fiziki güvenliği ve saha kontrolü ile verimlik artışı da elde edilen yan faydalardan bazıları. 'Ölçmeden Yönetemezsin!' mottosuyla hareket eden Turkcell, işletmelerin enerji tüketimlerini anlık olarak izleyebilmelerini, anlık olarak müdahale edebilmelerini, bu sayede tüketimlerini ölçerek, yöneterek, tasarruf etmelerini sağlıyor. Kongrede ilk kez lanse edilen Turkcell Akıllı Enerji Servisi sayesinde tüm lokasyonlar ve enerji tüketen makineler, her yerden anlık izlenebiliyor. Asıl fayda bu bilgilerin anlamlandırılması sonucunda ortaya çıkıyor. Enerji tüketim bilgileri anlamlandırılmış olarak sunulduğunda enerji tüketimi yönetilebiliyor.

4.5G teknolojisi ile enerji verisi sahadan daha hızlı aktarılacak

Tasarruf tam olarak nasıl sağlanıyor?
İşletmeler, tüm Türkiye'deki enerji tüketimlerini tek bir harita üzerinden izleyebiliyor, karşılaştırabiliyor, reaktif cezaya düşmeden öngörebiliyor ve yönetebiliyor. Bugün, reaktif cezalar, faturaların yüzde 30'una kadar ulaşabiliyor. Turkcell Akıllı Enerji İzleme servisi ile reaktif ceza önceden öngörülüyor ve önlem alınarak, önemli ölçüde tasarruf sağlanmış oluyor. Servis aynı zamanda enerji sağlayıcı firmaları için de müşteri bağlılığı ve hizmet farkı gibi önemli fırsatlar yaratıyor ve sisteme geçiş maliyetinin son tüketiciye yansıması da en aza indirilebiliyor. Aynı hizmetin evimizdeki, iş yerimizdeki elektrik, su, doğalgaz vb. tüm tüketimler için olması, enerji sektöründe dağıtım ve perakende hizmeti veren şirketlerin sundukları fayda ile farklılaşmalarını ve rekabette bir adım önde olmalarını sağlıyor.

Türkiye alt yapı konusunda ne durumda?
Makineler arası iletişime dayalı akılı şebeke çözümlerinde altyapı kritik önem taşıyor. Turkcell'in sunduğu iletişim hızı ve sürekliliği bu anlamda enerji dağıtım şirketleri için olmazsa olmaz nitelikte. 4.5G teknolojisinin de hayata geçmesiyle altyapı anlamında yeni bir eşik atlanmış olacak. Enerji dağıtım şirketlerinin müşterilerine sunduğu hizmetin niteliği, teknolojiyi nasıl ve ne kadar kullandıklarıyla doğru orantılı olarak belirleniyor. Örneğin 4.5G ile yüksek gerilim hatlarındaki olası enerji kayıplarının önlenmesi için helikopterler ile havadan izlenmesi, verinin sahadan hızlı şekilde merkeze aktarılması gibi projeler daha da ön plana çıkacak.

Bir yılda 30 milyon tasarruf

Turkcell'in Akıllı Şehir teknolojilerinde geldiği noktadan da bahsedebilir misiniz?
Turkcell olarak Akıllı Şehir çözümlerimizi birçok şehirde hayata geçirmiş durumdayız. En önemli adımımızı Gaziantep'te attık. Turkcell olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne 8 ana başlık altında onlarca farklı teknolojik çözüm sunuyoruz. Bu çözümler sayesinde hem şehrin bütçesinde milyonlarca lira tasarruf ediliyor ve hem de doğal kaynakların verimli kullanımı sağlanıyor. En önemli faydalarından biri de kent sakinlerinin yaşam kalitesinin önemli ölçüde artması. Ulaşım, Enerji- Su, Çevre Yönetimi, Güvenlik, Sosyal Hizmetler, İmar- Emlâk, Etkileşim Merkezi, BT Altyapısı başlıkları altında hayata geçirdiğimiz "Akıllı Şehir" uygulamalarımızla Gaziantep'te bir yılda 30 milyon TL'lik tasarruf sağlandı.

Tarlaların can damarı trafolar Turkcell'e emanet

Turkcell'in "Trafom Güvende" servisi, kırsal alanda çok yaygın görülen trafo hırsızlığı sorununa yönelik geliştirildi. Trafonun içindeki yağın ve bakır kabloların çalınmasıyla trafolara verilen zarar, çiftçiye 30 bin TL civarında zarar yaratıyor. Üretimin durması ve ithalat zorunluluğu nedeniyle ülke ekonomisinin yaşadığı zarar ise yılda 9 milyar TL'yi buluyor. Turkcell Trafom Güvende servisi, trafo hırsızlığına karşı duvar örme, bekçi tutma, söküp takma gibi yöntemler yerine Turkcell teknolojisiyle çözüm sağlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji tasarrufuna Turkcell damgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN